Sjukhuset i krisläge: Snabbrekryterar personal
Publicerad Wednesday, 21 December 2022, 18:26 av Redaktionen– Vi söker omgående dig som är utbildad undersköterska eller sjuksköterska. Vi behöver dig i dag!
Det skriver personalchefer vid Skaraborgs Sjukhus i ett upprop i dag.
– Med anledning av ökad smittspridning av covid-19 och andra virus, högt patientinflöde och ett besvärligt vårdplatsläge söker vi dig som kan förstärka vården. Är du undersköterska eller sjuksköterska och kan tänka dig att hjälpa till genom att arbeta extra, sök gärna till oss och gör skillnad!
– Vi söker omgående dig som är utbildad undersköterska eller sjuksköterska. Vi söker i första hand dig som har erfarenhet av arbete på vårdavdelning eller akutmottagning.
– Det finns möjlighet att bidra inom ett stort antal verksamheter och oavsett om du kan jobba mycket eller bara enstaka pass är du varmt välkommen.
– Vi behöver din kompetens redan idag och rekrytering sker löpande, så tveka inte att höra av dig!
Kontakta sjukhusen i Skaraborg – klicka här
Ge dem lönen de förtjänar då! Det går inte att förvänta sig att de ska jobba ihjäl sig för lönen många av dem har. Mina skattepengar kan gladeligen gå till de som hjälper de sjuka!
Skövde ser det ut som.
Om du läser platsannonsen så står det Ort Skövde och Lidköping
Leve Lidköpings Sjukhus.
Vem vill ha ett jobb på ett storsjukhus med dåligt betalt, stress, dåliga arbetstider och tvingas betala för parkering??? Tror ni att folk är dumma?
Finns det verkligen ingen som ser ett samband…? Är gemene man i Sverige så här totalt ”blinda”?