Kö-krock
Publicerad onsdag, 21 september 2022, 19:02 av RedaktionenTre bilar, med fyra personer, krockade på eftermiddagen vid rondellen nära Änghagen och bensinstationen Cirkel-K.
Det var en kökrock som inträffade med ganska kraftiga skador på bilarna. Ingen person blev allvarligt skadad.
Hur lyckas man krocka med sån kraft i en kö?
Hela motorhuven var intryckt på en av bilarna
Först in i rondellen gäller i Lidköping.
Här får man vänta på att bli insläppt.
Vi borde lära oss hur det går till i större orter.
Har ej varit på några större orter, men gäller samma regler på dom större orterna, eller beror det på hur stor orten är?
O hur vet man vilken regel som gäller på vilken ort o när?
Det kanske t.o.m är våran orts regel som är normen..?
Klargörande saknas… :)
Du har helt rätt, och det ställer även krav på den som vill bli insläppt – de flesta gånger jag släpper in någon är jag tvungen att stanna och vinka… det borde ju ändå vara naturligt att titta åt vänster in i rondellen när man vill in?
Man ska lämna företräde för de som är inne i rondellen, tids nog blir det en lucka. Men ska den som är inne i rondellen stanna för att släppa så blir det sannolikt en kökrock, kanske var det så det gick till i detta fallet?
en in en ut funkar typ dragkedje metoden
Egentligen inte svårt. Tänk ett bra flöde. Istället för att stå kö, släpp lucka om möjligt. Att täppa till luckorna för att rondellen har förkörsrätt stoppar flödet.
Tänk dig själv in dig i positionen att komma igenom rondellen. Ge luckan och du får en glad vink tillbaka.