Förslaget om samordnad räddningstjänst går vidare
Publicerad onsdag, 11 maj 2022, 18:15 av Björn SmitterbergFörslaget att slå samman räddningstjänsterna i Västra Skaraborg (RVS) med den i Östra Skaraborg (RÖS) godtogs i dag av kommunstyrelsen. Det går nu vidare till kommunfullmäktige.
Artikeln har kompletterats kl 20,30
Motsvarande beslut har – enligt kommunalrådet Jonas Sundström – fattats även i Vara, Grästorp och Essunga kommuner som också ingår i RVS.
– Det viktiga i sammanhanget är ledningsfunktionen. Vi bestämmer i varje kommun själva över hur stor räddningstjänst vi har – men vi får samtidigt ökade möjligheter att samverka vid större händelser, sa Jonas Sundström. Vi får en gemensam ledning för insatserna som får möjlighet att samordna.
Den skrivelse som heltidsanställda brandmän i RVS skrivit behandlades inte. Den handlar om arbetsförhållanden i respektive kommun.
Komplettering: SD meddelar i kväll att partiet inte ställer sig bakom sammanslagningen. Dels för att det blir en dyrare verksamhet, och dels för att personalen känner oro och inte är med på beslutet. Det kan innebära svårigheter att rekrytera.