Här är förslagen till Röda raden
Publicerad torsdag, 05 maj 2022, 22:00 av Björn SmitterbergLidköpingsnytt refererade tidigare i veckan vilka tre förslag som går vidare i den markanvisningstävling som pågår för de Röda Husen vid Esplanaden – kvarteren Uranus och Vulcanus. Här är en kort presentation av respektive förslag.
Förslaget Kv Småttan – närmaste är hörnet Målaregatan-Esplanaden.
Förslag från fastigheter i Lunneberg AB.
Förslaget Livet på Krukmakaregatan.
Förslag från Projektlaget AB.
Förslaget Röda Husen
Förslag från Rydlers Bygg AB
Komplett beskrivning: Klicka
Projektlagets ser ju väldigt trevligt ut!
det ser ganska bra ut
Projeklagret får det ju bli! Svårt att bedöma de andra monopolhusen dock, men projektlaget har ju lyckats förr vilket känns tryggt!
Ofta är skisserna skrämmande likt resultaten, så räkna inte med några märkvärdiga utsmyckningar om inte skisserna har det
Två av dem har lagt ner väldigt lite energi på att göra en trevlig presentation av sina förlsag, deras är säkert lika bra men presentationen blir nog deras fall
Varför ska det vara ”sosserött”?
Historiskt sett var det en svag smutsgul kulör på husen!
Jag kunde utnämnt en vinnare men det blir att gå händelserna i förväg den jag tycker är bäst sparar jag tills senare för att slippa jäv vilket är mycket viktigt.