Gå direkt till Nyheten (Kinnekulle Hembygdsförening har numera podcast.)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 05 juni 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Kinnekulle Hembygdsförening har numera podcast.

Publicerad söndag, 13 mars 2022, 09:53 av Tore Sahlström


Ett första tecken på att våren är i antågande är när den första vårsolen lyser vackert över ett vaknande platåberget Kinnekulle.
Ett annat vårtecken är när Kinnekulle Hembygdsförening har sitt årsmöte i Medelplana bygdegård.

Den omvalde ordföranden Björn Sjöstedt hälsade ett 60-tal medlemmar välkomna till mötet och, som han på ett huj och med glöd avklarade dagordningen.


Björn Sjöstedt överlämnade blommor till podcastens skapare Anna Lokrantz.

Nyhet för året är att Kinnekulle Hembygdsförening står bakom podcasten “Utflykt till Kinnekulle” som finns i sex delar. Dessa podcastavsnitt har Anna Lokrantz och Erik Gärdefors haft som uppdrag att genomföra och spela in. Inspelningarna har skett i
bygdegårdens kök där olika gäster har berättat om saker och händelser på Kinnekulle.

Här kan man få lyssna till bla avsnittet som party i Turisthotellet och Björn Sjöstedt berättar om alla kyrkor på Kinnekulle.

I de olika avsnitten har Lokrantz och Gärdefors varit letandes fram längs vindlande stigar – upp på Högkullen, in i skogarna och ner i stenbrotten och vad som kännetecknar de olika lagren i platåberget Kinnekulle m m.

Projektet kunde genomföras med bidrag (50.000 kr) från Riksantikvariet, Leader Nordvästra Skaraborg samt Götene kommun.

Kassören Wilhelm Klingspor berättade om hembygdsföreningens muséer. I bakgrunden
sekreteraren Birgitta Gärdefors samt ordf. Björn Sjöstedt.

Kassören Wilhelm Klingspor deklamerade ett litet kommande problem när, det gäller föreningens muséer. En skrivelse till kommunen är inskickad då det gäller Bruksmuséet i Falkängen om att föreningen får ha kvar muséet i nuvarande form precis som tidigare. Soldattorpet (Garbostugan) i Västerplana är att annat av föreningens museum där arrendet kommer att upphöra och den ägande familjen kommer att återta ägandet. Hur det blir hembygdsföreningens inventarier och andra muséeföremål i soldattorpet är i dagsläget oklart.

Styrelsen kommer att ha följande sammansättning:
Ordförande Björn Sjöstedt,
Vice ordf. Gill Bengtsson,
sekreterare Birgitta Gärdefors,
kassör Wilhelm Klingspor.