Gå direkt till Nyheten (Skaraborgscentern har nominerat till riksdags- och regionval)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 augusti 2022

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Skaraborgscentern har nominerat till riksdags- och regionval

Publicerad lördag, 13 november 2021, 12:26 av Redaktionen

I mitten av september sker val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. Centerpartiet är först ut i Skaraborg med listor till riksdagsvalet och regionfullmäktigevalet. Frida Nilsson, kommunalråd nu, är den i Lidköping som har lättast bli vald av centerkandidaterna.

Nomineringslistor fastställda på fredagen

Nominerade till riksdagen

1. Ulrika Heie, Skövde
2. Tobias Leverin, Grästorp
3. Louise Grabo, Vara
4. Catarina Davidsson, Karlsborg
5. Karola Svensson, Falköping
6. Frida Nilsson, Lidköping
7. Jan Wahn, Mariestad
8. Moa Karlsson, Vara
9. Andreas Bill, Lidköping
10. Ulrica Johansson, Skövde
11. Kent Folkesson, Lidköping
12. Hanna Ward, Tibro
13. Shorik Adam, Skövde
14. Wanja Wallemyr, Falköping
15. Gunilla Druve Janson, Skara
16. Mikael Hallin, Tidaholm
17. Pernilla Johansson, Töreboda
18. Susanne Andersson, Götene
19. Per-Erik Sondell, Hjo
20. Maria Malmberg, Essunga
21. Alexander Karlsson, Tidaholm
22. Stefan Lennartsson, Falköping
23. Anders Karlsson, Mariestad
24. Susanne Johansson, Skara
25. Niclas Fällström, Falköping
26. Rickard Gustavsson Runnsjö, Tidaholm
27. Micael Algotsson, Tibro
28. Marie Svensson, Grästorp
29. Andreas Svensson, Skövde
30. Anna-Karin Johansson, Tibro
31. Torbjörn Forsell, Mariestad
32. Birgit Bjelkengren, Skara
33. Kjell Sjölund, Karlsborg
34. Britta-Maja Jonsson, Skara
35. Henrik Arthursson Lidköping
36. Anna Dalström, Götene
37. Lars Berg, Skara
38. Anna-Karin Gagnemyr, Götene
39. Mats Mellblom, Karlsborg
40. Klara De Boer, Hjo
41. Kjell Lindholm, Gullspån

Nominerade till regionfullmäktige

1. Gunilla Druve-Jansson, Skara
2. Frida Nilsson, Lidköping
3. Anders Karlsson, Mariestad
4. Ulrica Johansson, Skövde
5. Karola Svensson, Falköping
6. Svante Classon, Grästorp
7. Linnèa Hultmark, Hjo
8. Kent Folkesson, Lidköping
9. Kjell Sjölund, Karlsborg
10. Susanne Andersson, Götene
11. Pernilla Johansson, Töreboda
12. Ulf Eriksson, Falköping
13. Moa Karlsson, Vara
14. Emil Gullbrantz, Mariestad
15. Birgit Bjelkengren, Skara
16. Wanja Wallemyr, Falköping
17. Kimberley Freiman, Skövde
18. Monica Staudinger, Karlsborg
19. Mikael Hallin, Tidaholm
20. Anna-Karin Johansson, Tibro
21. Maria Toll, Grästorp
22. Nicklas Fällström, Falköping
23. Shorik Adam, Skövde
24. Marita Hagström, Gullspång
25. Catarina Davidsson, Karlsborg
26. Therese Karlsson, Lidköping
27. Andreas Svensson, Skövde
28. Emma-Klara Torhem, Essunga
29. Lars Berg, Skara
30. Klara De Boer, Hjo
31. Emilia Uvesten- Gustavsson, Skövde
32. Svante Andrén, Tibro
33. Eva Ericsson, Skara
34. Eva Birath, Karlsborg
35. Elof Jonsson, Vara
36. Therese Boman-Nordlie, Mariestad
37. Christina Friberg, Götene
38. Emil Qwarfordt, Skövde
39. Maria Malmberg, Essunga
40. Alexander Karlsson, Tidaholm
41. Mats Mellblom, Karlsborg
42. Magnus Fridén, Vara
43. Madeleine Vinberg, Grästorp

– – – –
Källa Centerpartiet