Gamla bilden: I dag om Västra Hamnen
Publicerad onsdag, 03 november 2021, 12:07 av Björn SmitterbergVästra Hamnen kommer inom kort inte längre att vara en hamn för handelsfartyg. Verksamheten på området vid Lidans västra sida kommer att flyttas, och har i stor utsträckning redan flyttats. Frågan är vad som ska hända med lyftkranen?
Det här är ett par bilder som tagits av för redaktionen okänd fotograf, och ingår i en samling som Lidköpingsnytt förärats för att visa för läsarna. Bilderna är cirka 70 år gamla.
Vill du komplettera med uppgifter eller berättelser som anknyter till bilderna så kommentera gärna härunder – eller skicka din text till redaktion@lidkopingsnytt.nu så ska vi ta hand om den.
Bilderna är klickbara till större format.
Att kranen ska vara kvar borde stå klart för alla.
Ett monument över en verksamhet som betytt mycket för kommunen och näringslivets utveckling.
Och på vilket sätt främjar det framtida utveckling?
Den kanske får ett lyft som framtida historiskt monument
Jag har så svårt för det där med att saker ska sparas bara för att. Fyller kranen ingen funktion, så skrota den. Vill någon ha den hemma i sin trädgård så får de väl förvärva den.
Kommunhuset kanske kan höra dit?
Han som körde kranen i min barndom hette Fäger. I efternamn.