Gå direkt till Nyheten (Svenska kyrkan går till val
Läs om de nominerade)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 21 oktober 2021

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Svenska kyrkan går till val
Läs om de nominerade

Publicerad måndag, 19 juli 2021, 11:19 av Redaktionen

Om mindre än två månader är det val till Svenska kyrkans medlemsvalda beslutande organ. Här är de som vill representeras i och för Lidköpings församlingar.

Vem kan jag rösta på i kyrkovalet?
Med två månader kvar till kyrkovalet den 19 september är alla grupp- och kandidatlistor klara. Åldersgränsen för att kunna bli invald är 18 år.

Kyrkofullmäktige
i Lidköping.

Socialdemokrater:
1. Daniel Berggren Enhetschef, 32 år
2. Kristina Pihl Andersson Pensionär, 78 år
3. Roland Larsson Pensionär, 73 år
4. Stella Lundqvist Pensionär, 72 år
5. Stig Fagerman Pensionär, 73 år
6. Anneli Fagerman Personlig assistent, 59 år
7. Jörgen Johansson Pensionär, 75 år
8. David Berggren Servicearbetare, 33 år
9. Paolo Johansson Lastbilschaufför, 58 år
10. Rolf Andersson Pensionär, 80 år

POSK (partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan):
1. Lisa Maria Bergsten
2. Lars Gunnar Frisk
3. Ingeborg Johnsson
4. Ove Larsson
5. Ingrid Hennersten
6. Carl Anders Wellner
7. Ann-Marie Rynman
8. Barbro Johansson Brax
9. Eva Unenge
10. Mikael Andersson
11. Annika Jaldenius
12. Lars Svensson
13. Eva Johansson
14. Ulla-Britt Essgren
15. Thomas Karlsson
16. Lisbeth Lång Persson
17. Per Johansson
18. Elisabeth Ferm
19. Berit Winst
20. Kerstin Hennersten
21. Josiane Issa El-Khoury
22. Britt Jandler
23. Margareta Nyström
24. Cecilia Karlsson
25. Marian Lind.

Kyrkofullmäktige i Södra Kållands pastorat

Socialdemokraterna:
1. Anders Edvinson Adjutant, 65 år
2. Inger Svensson Pensionär, 67 år
3. Göran Kjörk Pensionär, 84 år
4. Roger Berg Pensionär, 67 år
5. Lennart Pettersson Pensionär, 77 år
6. Conny Larsson Pensionär, 75 år

Kyrkan i tiden i Södra Kållands pastorat:
1. Lilian Östin Johansson Uvered
2. Ulrika Gustavsson Råda
3. Helena Börjesson Norra Kedum
4. Roland Höckert Järpås
5. Sandra Ljungström Kållands Åsaka
6. Göran Kamperin Tranum
7. Elisabet Falenäs Uvered
8. Sophia Sahrin Granevik Råda
9. Anna Hasselberg Karaby
10. Björn Roland Järpås
11. Solveig Johansson Råda
12. Peter Wald Örslösa
13. Emma Thörn Järpås
14. Karin Daudistel Råda
15. Carina Bryngelfors Friel
16. Magnus Mellgren Järpås
17. Torbjörn Berling Kållands Åsaka
18. Lennart Johansson Lavad
19. Karin Karlsson Häggesled
20. Anna Rohlén Råda

Kyrkofullmäktige i Sunnersbergs församling

Socialdemokraterna:
1. Eva Ingebäck Sjuksköterska, 64 år
2. Anders Olsson Snickare, 50 år
3. Helene Nylund Sjuksköterska, 55 år
4. Kjell-Åke Ingebäck Gymnasielärare/byggnadsarbetare, 65 år
5. Ann-Kristin Johansson Ekonomiadministratör, 55 år

Samling för Sunnersbergs församling:
1. Sören Pettersson lärare
2. Monika Andersson Pensionär
3. Kenneth Svensson
4. Sara Roland Byggnadsantikvarie
5. Stig Åke Andersson Pensionär
6. Ingemar Sixtensson Pensionär
7. Hanna Hjalmarsson Bohrén Projektledare
8. Anne Fortea Banktjänsteman
9. Johan Sundström Lärare,kyrkomusiker
10. Matilda Andin Verksamhetsutvecklare
11. Henrik Fredricson
12. Maria Rasmussen Lärare
13. Bengt Carlsson Vester Lantbrukare
14. Sara Bobeck Lärare
15. Claes Johnsson Produktionsledare
16. Inger Leckström Speciallärare
17. Holger Gustafsson f.d.Riksdagsledamot
18. Annika Svensson Trädgårdsmästare
19. Erna Gustafsson Distiktssköterska
20. Greger Ulleryd El.ingenjör
21. Anna-Lena Karlsson Egen företagare
22. Jan Oscarsson
23. Ann-Margaret Stenholm
24. Lars-Olof Bårström Pensionär
25. Gertrud Ulleryd Pensionär

Kyrkofullmäktige i Sävare församling
1. Camilla Lundgren Undersköterska, 53 år
2. Pierre Gustafsson Lastbilschaufför, 48 år
3. Elisabeth Fröjd Barnskötare, 65 år
4. Åke Johansson Pensionär, 71 år
5. Lisebritt Karlsson Pensionär, 76 år
6. Lisbeth Hilmersson Ekonomiassistent, 59 år
7. Christina Emanuelsson Behandlingspedagog, 54 år
8. Moa Sandgren Verksamhetsassistent, 30 år
9. Jan Johansson Pensionär, 78 år

Härene-Hovby samlingslista:
1. Evert Sven-Olof Ingemarsson
2. Britt-Marie Rodrick
3. Stig-Olov Olsson

Kyrkans Framtid i Sävare försmaling:
1. Ann-Britt Larsson 66 år
2. Håkan Sifversson 52 år
3. Christer Flood 57 år
4. Tommy Joelsson 58 år
5. Sven Erik Johansson 73 år
6. Susann Harpsöe 62 år
7. Marcus Takner 49 år
8. Nils Drejholt 78 år
9. Rolf Olausson 72 år
10. Christina Sundberg 62 år

Saleby, Trässbergs och Härjevads samlingslista:
1. Gunnar Laurell Antorp Saleby
2. Göran Johansson Storebacka Trässberg
3. Maria Örn Skolan Härjevad
4. Olof Ekblad Nordhalla Saleby
5. Sven Lundkvist Piltegården Trässberg
6. Jhimmy Svantesson Svenningsgården Saleby
7. Leif Samuelsson Höjen Härjevad
8. Ingemar Larsson Backalund Trässberg
9. Helena Larsson Sjöbrunn Saleby
10. Peter Svensson Lars-Larsgården Härjevad
11. Ingegerd Cederbom St. Hede Saleby
12. Irene Happe Lillebacka Trässberg
13. Jennie Samuelsson Skattegården Härjevad
14. Rolf Larsson Hede Saleby

Kyrkofullmäktige i Götene pastorat

Samlingslista:
1. Kjell Eriksson Götene
2. Kjell Gustafsson Husaby
3. Sten Eriksson Kestad
4. Alf Lersten Källby
5. Anna Dalström Holmestad
6. Göran Englund Sil
7. Hans Ryman Forshem
8. Monica Nilsson Hangelösa
9. Elin Ahlstrand Götene
10. Hild-Sophie Gustafsson Husaby
11. Jan-Olof Larsson Fullösa
12. Hanna Andersson Skeby
13. Magnus Holgersson Kinne-Vedum
14. Anna Karin Modin Götene
15. Inger Jonsson Gössäter
16. Kerstin Aronsson Broby
17. Peter Andersson Holmestad
18. Claes-Göran Holm Lundsbrunn
19. Johanna Larsson Fullösa
20. Marita Hellqvist Källby
21. Daniel Klasson Götene
22. Anna Karlsson Lundsbrunn
23. Barbro Mattsson Källby
24. Annemarie Matsson Götene
25. Sölve Johnsson Kinne_Kleva
26. Gunilla Sahlström Blomberg
27. Gunnar Jansson Källby
28. Sven Otto Svensson Kinne-Vedum
29. Håkan Karlsson Lundsbrunn
30. Torbjörn Larm Hangelösa
31. Gun Gustafsson Götene
32. Ryno Härmark Kinne-Klleva
33. Mats Andersson Hangelösa
34. Monica Holm Lundsbrunn
35. Ulrika Durk Källby
36. Håkan Ernklev Lundsbrunn

Sverigedemokraterna:
1. Karin Gullmander 43, Kyrkogårdsarbetare
2. Stefan Fagerlund 54, Industriarbetare
3. Jimmy Friberg 54, Entreprenör
4. Heléne Granbom Angerheim 59, Personlig assistent
5. Agneta Adrian 77, Pensionär

Skara pastorats valkrets:

Socialdemokraterna:
1. Laila Skantz 64 år, skötare
2. Lasse Fredman 75 år, fd överförmyndare
3. Charlotta Andersson 43 år, socionom
4. Björn Lindström 59 år, undersköterska
5. Ellinor Hjärtqvist 21 år, student
6. Robert Hultström 34 år, industriarbetare
7. Monica Kristiansson 74 år, fd butiksbiträde
8. Barbro Berg 81 år, pensionär
9. Daniel Andersson 45 år, personlig assistent
10. Susanne Karlsson 52 år, demensundersköterska
11. Martin Torildson 52 år, industriarbetare
12. Camilla Skog 51 år, livsmedelsarbetare
13. Sune Johansson 71 år, pensionär
14. Jan-Ove Gutegård Jakobsson 74 år, fd ekonom
15. Jesper Ekblad 25 år, lärare
16. Therese Kristiansson 26 år, statsvetare
17. Peter Holm 43 år, kommunikatör

Ardala församlingsgrupp
1. Inger Anna Margaretha Svensson
2. Tyra Sigrid Elisabet Roos
3. Annika Karin Lisbet Björk-Andersson
4. Tomas Ernås
5. Bengt Hoas

Borgerligt alternatiuv:
1. Johan Hjertén Skara
2. Fredrik Öhrberg Skara
3. Helena Hagberg Aurell Skara
4. Karl-Gustav Bynke Skara
5. Inger Janson Skara
6. Sven-Olof Ask Skara
7. Jeanette Johnsson Öglunda
8. Sonja Eriksson Skara
9. Bengt-Göran Nilsson Skara
10. Susanne Stadig Skara
11. Gunnar Wilsson Skara
12. Stefan Suto Skara
13. Ingrid Kvarnlöf Varnhem
14. Karin Schmidt Skara
15. Ewy Hagberg Skara

Centerpartiet:
1. Eva Eriksson Skara
2. Anders Jonsson Öglunda
3. Doris Danielsson Eggby
4. Per Pålsson Skara
5. Ulla Falk Skara
6. Lennart Pettersson Synnerby
7. Lisbeth Karlsson Varnhem
8. Svante Borell Synnerby
9. Christina Eliasson Skånings-Åsaka
10. Håkan Karlsson Varnhem

Frimodig kyrka:
1. Cecilia Jern Wallgren Redovisningskonsult, Skara
2. Leif Eliasson Präst, Skara
3. Carl Wallgren Pensionär, Skara
4. Louise Wincrantz Redovisningskonsult, Skara

Samling kring kyrkan:
1. Jonathan Ryman Axvall
2. Anja Larsson Norra Lundby
3. Magnus Gunnarsson Varnhem
4. Laila Nyman Skånings Åsaka
5. Lars Olén Stenum
6. Ulrika Eriksson Skärv
7. Mats Erik Lundberg Skara
8. Barbro Gunnarsson Varnhem
9. Lena Rosenblad Skånings Åsaka
10. Margareta Broberg Gustavsson Varnhem

Varabygdens församling

Socialdemokraterna:
1. Carl-Uno Olsson 55 år, företagare, Kvänum
2. Gun-Britt Nilsson 61 år, undersköterska, Ryda
3. Hans Edling 54 år, industrimålare, Vedum
4. Petra Sahlström 52 år, bussförare, Larv
5. Malin Andersson 51 år, projektledare/företagsrådgivare, Stora Levene
6. Peter Persson 64 år, vaktmästare, Vara
7. Liselotte Nelander 55 år, socionom, Arentorp
8. Jan Erik Idsjö 62 år, industriugnsmakare, Sparlösa
9. Bengt Karlsson 64 år, servicerådgivare, Vara
10. Jan Sahlström 52 år, butiksmedarbetare, Larv

Framtidens kyrka Kvänum:
1. Irene Karlsson Norra Vånga
2. Karin Mann Kvänum
3. Bengt Johansson Edsvära
4. Rebecka Westin Norra Vånga
5. Gun Fahlgren Öttum
6. Annelie Andersson Fyrunga
7. Lovisa Johansson Hollsten Edsvära
8. Sara Svensson Norra Vånga
9. Tova Byhage Edsvära
10. Emma Lübeck Vara
11. Tommy Friberg Edsvära
12. Stina Winbo Öttum
13. Lisbeth Eriksson Edsvära
14. Anna-Lena Klasson Norra Vånga
15. Anne Li Eriksson Edsvära
16. Claes Kvist Norra Vånga

Framtidens kyrka i Vedum:
1. Inger Gustafsson Vedum
2. Thommy Hallin Komminister Emeritus, Eling
3. Susanne Lundgren Vedum
4. Carl-Axel Olsson Grönsaksodlare, Vedum
5. Ing-Mari Andersson Diakon Emeritus, Väster Bitterna
6. Sandra Haglund Eling
7. Magdalena Öman Larv
8. Karin Hansson Södra Lundby
9. Maj-Britt Nilsson Vedum
10. Anita Bengtsson Vara
11. Svenåke Ekblom Södra Lundby
12. Ann-Marie Bohman Vara

Kyrkans Bästa för Levene:
1. Elisabeth Jonsson Kontaktperson St.Levene
2. Kerstin Ryttegård Lokalvårdare Long
3. Britt-Marie Harvigsson Stödassistent St.Levene
4. Camille Tawfik Maamari Försäljare Vara
5. Ivan Hildingsson Pensionär Vara

Kyrkans väl:
1. Johannes Lundén Pensionär Vara
2. Britt-Marie Eriksson Pensionär Vara
3. Elof Ingvar Jonsson Lantmästare Vara
4. Ann-Marie Basebo Gustafsson Distriktssköterska Vara
5. Harry Stenermark Socionom Skarstad
6. Patrik Thorell Undersköterska Vara
7. Sven Sören Stenermark Önum
8. Lisbeth Jonsson Holm Farmacent Vara
9. Anna-Vera Johannesson Pensionär Vara
10. Ingemar Jonsson Pensionär Önum
11. Anette Bylander Egenföretagare Skarstad

Lista för Larv, Längjum och Tråvad:
1.Stig-Göran Arne Johansson
2. Hans Anders Lundmark
3. Edith Ebba Kristina Johansson
4. Gerd Maria Johansson
5. Christian Keiller
6. Gunnar Olof Eriksson
7. Sickan Margareta Uvesten

Grästorps pastorats valkrets

Socialdemokraterna:
1. Tore Emanuelsson Pensionär
2. Kristina Augustsson Administratör
3. Monika Ejdestig Ek Undersköterska
4. Karin Augustsson Personlig assistent
5. Ann-Helen Antonsson Specialpedagog
6. Elisabeth Hansson Ohlsson Planeringssamordnare

Flo församlingsparti:
1. Elisabet Levenskog
2. Lennart Edvardsson
3. Inga-Lisa Rygell

För kyrkans bästa i Särestad:
1. Eva Hansson
2. Thomas Rigland
3. Ing-Marie Andersson
4. Per-Gunnar Andersson
5. Mattias Franzon
6. Ragnvald Andersson
7. Yvonne Ann-Christin Särevik

Med kyrkan mitt i:
1. Dag Hardyson
2. Kerstin Svensson
3. Kent Hansson
4. Birgitta Tengström
5. Sören Nilsson
6. Barbro Wulkan
7. Christina Baldinger
8. Monica Ringdahl
9. Angela Rigland
10. Anna-Marie Carlsson
11. Anne-Marie Bengtsson
12. Lena Lundberg
13. Maria Alm
14. Marianne Pettersson
15. Birgitta Johnson
16. Anette Fredriksson

Samlingslista för Fridhems församling:
1. Ulla Andersson Hyringa
2. Yvonne Möller Hyringa
3. Kimo Viklund Längnum
4. Margareta Petersson Malma
5. Britt Nilsson Malma

Trökörnas väl:
1. Karin Johansson Hyringa
2. Marianne Karlsson Trökörna
3. Erica Johansson Trökörna
4. Ann-Christin Martinsson Trökörna
5. Ann-Britt Agell Trökörna
6. Ingrid Martinsson Trökörna
7. Kerstin Larsson Trökörna

Till stiftsfullmäktige – Skara stift nominerade för Kålland-Kinne valkrets

Socialdemokraterna:
1. Marcus Andersson Skövde
2. Petra Sahlström Vara
3. Göran Kjörk Lidköping
4. Laila Skantz Skara
5. Nils Farken Mariestad
6. Ingvor Arnoldsson Falköping
7. Göran Helmersson Falköping
8. Ingrid Hjärtqvist Skövde
9. Magnus Carlestav Habo
10. Eva Ingebäck Lidköping
11. Sebastian Ekeroth Clausson Mariestad
12. Gun Gustafsson Götene
13. Daniel Berggren Lidköping
14. Catharina Tina Johansson Gullspång
15. Roger Wiking Gullspång
16. Sara Torstensson Töreboda
17. Göran Bergman Skövde
18. Jeanette Nyberg Habo
19. Bengt A Gustavsson Skövde
20. Kristina Augustsson Grästorp
21. Anders Olsson Lidköping
22. Elisabeth Fröjd Lidköping
23. Anders Edvinson Lidköping
24. Annica Falck Skövde
25. Maria Johansson Berg Skövde
26. Anneli Fagerman Lidköping
27. Marie Post Falköping

Borgerligt Alternativ:
1. Kenneth Svensson Lidköping
2. Fredrik Öhrberg Skara
3. Johannes Lundén Vara
4. Johan Hjertén Skara
5. Katarina Ramnerö Ödestad Alingsås
6. David Jerrestrand Alingsås
7. Marie-Louise Svensson Nossebro
8. Karl Gustav Bynke Skara
9. Marianne Pettersson Grästorp
10. Thorsten Larsson Alingsås
11. Anders Bredelius Timmersdala
12. Ove Ödestad Alingsås
13. Karin Josefsson Alingsås
14. Per-Gordon Tranberg Alingsås
15. Anders Thern-Guldbrandsen Alingsås
16. Carin Östh Alingsås
17. Dag Högrell Falköping

Centerpartiet:
1. Kjell Gustafsson Agronom, Husaby
2. Olof Ekblad Processoperatör, Saleby
3. Anna Dalström Verksamhetsutvecklare, Holmestad
4. Helena Börjesson Regionchef, Norra Kedum
5. Hild-Sophie Gustafsson Pensionär, Husaby
6. Carola Kjellén Församlingsvärdinna, Källby
7. Frida Nilsson Djurskötare, Örslösa
8. Sven Otto Svensson Lantbrukare, Kinne-Vedum
9. Astrid Andersson Ekonom, Gösslunda
10. Rolf Larsson Pensionär, Saleby

FiSK (Fria Liberaler i Svenska kyrkan):
1. Ulla-Britt Hagström Skövde
2. Fredrik Nilströmer Dalsjöfors
3. Lars-Erik Zackrisson Bottnaryd
4. Anna-Karin Carstensen Bottnaryd
5. Stig Palmqvist Karlsborg
6. Inger Strand Tibro
7. Jan-Olof Brorsson Herrljunga
8. Anders Rickman Habo
9. Ann Ohlsson Tibro
10. Sune Svensson Mullsjö
11. Stefan Björk Habo
12. Bengt Faleskog Bottnaryd

Frimodig kyrka:
1. Allan Emrén Fil.dr. fysikalisk kemi, Alingsås
2. Inger Lindeskog Diakon, Trollhättan
3. Jan Hallquist Egenföretagare, Borås
4. Hanna Lindholm Undervisningstekniker, Borås
5. Göran Sagen Präst, Lyrestad
6. Diana Hådell Barnskötare, Herrljunga
7. Thommy Hallin Präst, Vara
8. Isabel Nordlander Sjuksköterska, Upphärad
9. Johan Degerman Ekonom, Borås
10. Britt-Louise Hoberg Journalist, Amnehärad
11. Stefan Nordlander Präst, Upphärad
12. Birgitta Sandström Ekonom, Falköping
13. Elof Hoberg Byggmästare, Amnehärad
14. Berit Hjelm Lärare, Skövde
15. Erik Nilsson Forskare, Floby
16. Cecilia Jern Wallgren Redovisningskonsult, Skara
17. Martin Sandström Präst, Falköping
18. Outi Syrjätie Församlingspedagog, Töreboda
19. Tomas Johansson Familjebehandlare, Skövde
20. Louise Wincrantz Redovisningskonsult, Skara
21. Lars Tullberg Präst, Väring
22. Karin Johansson Författare, Alingsås
23. Stig Eklund Revisor, Amnehärad
24. Björn Lundin Präst, Floby
25. Margaretha Aronsson Barnmorska, Falköping
26. Anders Boström Socionom, Mariestad
27. Ville Lundman Boendesamordnare, Trollhättan
28. Rune Hjelm Präst, Skövde
29. Per-Jonas Carlsson Ekonom, Borås
30. Carl Wallgren Pensionär, Skara
31. Gert Frick Ingenjör, Västra Tunhem
32. Leif Eliasson Präst, Skara
33. Bernt Svensson Pensionär, Skövde
34. Leif Nordlander Präst, Falköping
35. Kent Strängby Pensionär, Falköping
36. Anne-Marie Asp Fotvårdsspecialist, Falköping

Kristdemokrater i Svenska Kyrkan:
1. Håkan Deleskog Civilingenjör, Trollhättan
2. Conny Brännberg Regionråd, Skövde
3. Mona Johansson Sjuksköterska, Skövde
4. Holger Gustafsson f.d. riksdagsman, Lidköping
5. Raul Eriksson Fritidspolitiker, Trollhättan
6. Ingemar Sixtensson Pensionerad entrepenör, Lidköping
7. Lennart Lindbäck f.d. tågmästare, Skövde

Miljöpartister i Svenska kyrkan de gröna:
1. Marianne Bonnevier Zonterapeut, Lidköping, 63 år
2. Magnus Gunnarsson IKT-pedagog, Varnhem, 65 år
3. Bibbi Olson Kulturskribent, Alingsås, 73 år
4. Göran Larsson Sjuksköterska, Borås, 53 år
5. Pernilla Udnaes Entreprenör, Timmele, 51 år
6. Lasse Jutemar Diakon, Kinnarumma, 65 år
7. Solweig Andersson Pensionär, Vara, 83 år
8. Ingemar Basth Statstjänsteman, Timmele, 64 år
9. Kjell Hjalmarsson Pensionär, Borås, 67 år
10. Anna Frisk Präst, Fristad, 47 år

POSK (Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan):
1. Karin Enerbäck kyrkoherde, Lidköping
2. Sture Kjell ekonom, Källby
3. Kerstin Hennersten specialpedagog, Örslösa
4. Sofia Wänerskär kvalitets- och säkerhetschef, Götene
5. Ove Larsson revisor, Lidköping
6. Jenny Persson församlingspedagog, Götene
7. Åsa Wikman diakon, Sunnersberg
8. Helena Lundborg lantbrukare, N Härene
9. Elin Ahlstrand barnskötare, Götene
10. Niklas Roland lantbrukare, Otterstad
11. Mikael Andersson biblioteksassistent, Lidköping
12. Carina Markén lärare, Götene
13. Maria Boklund landsbygdsföretagare, Kållands-Råda
14. Josefin Ingsén sjuksköterska, Skövde
15. Lars-Olof Bårström agronom, Sunnersberg
16. Lars-Gunnar Frisk undersköterska, Lidköping

Sverigedemokraterna:
1. Niclas Sunding 57, Egen företagare, Ulricehamn
2. Åse Nicklasson 51, Undersköterska, Tibro
3. Ann-Charlotte Blomqvist 73, f.d. HR-Specialist, Borås
4. Jonas Larsson 38, Falköping
5. Mathias Olsson 49, Vänersborg
6. Annika Pehrsson 53, Administratör, Borås
7. Anders Alftberg 48, Lärare och politisk sekreterare, Borås
8. Ove Berlin 66, Skara
9. Jan Appelqvist Palmqvist 62, Vänersborg
10. Stefan Fagerlund 53, Metallarbetare, Götene
11. Marika Lund 36, Tidaholm
12. Jonathan Sunding 19, Elektriker, Ulricehamn
13. Lars-Olof Jaeger 79, Alingsås
14. Niklas Hallberg 47, Datortekniker, Borås
15. Ulf Lindström 55, Tibro
16. Crister Spets 57, Pensionär, Borås
17. Jan-Henrik Henningsson 70, Egen företagare, Ulricehamn
18. Jonas Natt Och Dag 47, Kock, Borås

Vänstern i svenska kyrkan:
1. Jonas Edberg 36. Forskningshandläggare. Dannike
2. Helena Klar Fast 58. Fil. magister. Trollhättan
3. Josef Fast 19. Student. Trollhättan
4. Lisa Wallenstein 38. Socialpedagog i Svenska kyrkan. Lyrestad
5. Mats Kristiansson 58.  Språkvetare. Skövde

Öppen kyrka:
1. Bengt Kristiansson Rektor, Trollhättan
2. Tone Westerlund Kommunikatör, Tidaholm
3. Ulf Sundberg Kommunikatör, Trollhättan
4. Håkan Gerenmark Församlingspedagog, Vartofta
5. Anna-Karin Westberg Fil.mag, Trollhättan
6. Vilhelm Karinsdotter Yngvesson Prästkandidat, Trollhättan
7. Monica Isaksson Fotvårdsspecialist, Trollhättan
8. Andreas Gerenmark cFörsamlingspedagog, Falköping
9. Rune Johansson Ingenjör, Trollhättan
10. Ylva Sirenius Biomedicinsk analytiker, Alingsås
11. Arne Samuelsson Kvalitetskontrollant, Trollhättan
12. Linnéa Regnlund Skribent, Trollhättan
13. Lena Tunhede Pensionär, Skövde
14. Kristina Gruvander Mellanstadielärare, Trollhättan
15. Claes Björndahl Kyrkoherde, Lidköping

Kyrkomötet – Svenska kyrkans högsta beslutande nivå

Nominerade för Skara stift (behöver inte vara hemmahörande i stiftet):
1. Björn Lormark 58, platschef
2. Axel W Karlsson partioberoende, 73, präst
3. Mikael Jansson 55, processoperatör
4. Marie Axelsson Ahl 63, trädgårdsmästare
5. Yvonne Lindholm 55, egenföretagare
6. Gustav Kasselstrand34, partiledare

Socialdemokraterna:
1. Sebastian Ekeroth Clausson Mariestad
2. Lina Dahm Tibro
3. Roger Olsson Borås
4. Hilkka Andersson Trollhättan
5. Daniel Arthursson Lidköping
6. Kari Dokka Hellstadius Herrljunga
7. Magnus Carlestav Habo
8. Maria Johansson Berg Skövde
9. Thomas Gustafsson Borås
10. Helena Wikman Ericson Alingsås
11. Anders Gunn Vänersborg
12. Yvonne Persson Borås
13. Mathias Palm Vårgårda
14. Jeanette Nyberg Habo
15. Bo-Christer Österberg Trollhättan
16. Anki Amneskog Borås
17. Bengt A Gustavsson Skövde
18. Kristina Augustsson Grästorp
19. Andreas Ekström Borås
20. Madelaine Karlsson Vänersborg
21. Peter Larsson Vänersborg
22. Marielle Palm Vårgårda
23. Ingvor Arnoldsson Falköping

Borgerligt alternativ:
1. Katarina Ramnerö Ödestad Alingsås
2. Johan Hjertén Skara
3. Bill Johansson Borås
4. Lars-Erik Josefson Ulricehamn
5. Anders Mulec Alingsås
6. Jaan Kello Hjo
7. Kenth Wengholm Tibro
8. Dag Högrell Falköping
9. Marianne Aldén Mariestad
10. Kenneth Svensson Lidköping
11. Inger Jansson Skara
12. Elsie Lundberg Borås
13. Johannes Lundén Vara
14. Anders Bredelius Timmersdala
15. Marianne Pettersson Grästorp
16. Fredrik Öhrberg Skara
17. Karl-Gustav Bynke Skara

Centerpartiet:
1. Agne Arnesson Floby
2. Birgit Kullingsjö Vårgårda
3. Mats Andersson Vänersborg
4. Jan Wahn Mariestad
5. Liselotte Andersson Möne
6. Linnea Hultmark Hjo
7. Svante Classon Grästorp
8. Inger Gustafsson Vedum
9. Gunlög Fåglefelt Essunga
10. Torbjörn Lahrin Töreboda
11. Annalena Levin Vänersborg
12. Bo Lundbladh Alingsås
13. Kerstin Hermansson Seglora
14. Iréne Karlsson Vara
15. Kjell Gustafsson Götene
16. Kent Almkvist Trollhättan
17. Helena Persson Habo
18. Per-Inge Karlsson Tidaholm
19. Olof Ekblad Lidköping
20. Maj-Britt Lundberg Herrljunga
21. Ingemar Levinsson Bottnaryd
22. Inger Eriksson Kinnarp
23. Charlotta Nilsson Gullered
24. Thomas Rigland Grästorp
25. Hild-Sophie Gustafsson Götene

Fisk (Fria Liberaler i Svenska kyrkan):
1. Stig Palmqvist Karlsborg
2. Fredrik Nilströmer Dalsjöfors
3. Anna-Karin Carstensen Bottnaryd
4. Ulla-Britt Hagström Skövde
5. Inger Strand Tibro
6. Lars-Erik Zackrisson Bottnaryd
7. Jan-Olof Brorsson Herrljunga
8. Elin Elfverson Skövde
9. Stefan Björk Habo
10. Ann Ohlsson Tibro
11. Bengt Faleskog Bottnaryd

Frimodig kyrka:
1. Leif Nordlander Präst, Falköping
2. Cecilia Jern Wallgren Redovisningskonsult, Skara
3. Jan Hallquist Egenföretagare, Borås
4. Inger Lindeskog Diakon, Trollhättan
5. Göran Sagen Präst, Lyrestad
6. Diana Hådell Barnskötare, Herrljunga
7. Allan Emrén Fil.dr. fysikalisk kemi, Alingsås
8. Hanna Lindholm Undervisningstekniker, Borås
9. Per-Jonas Carlsson Ekonom, Borås
10. Louise Wincrantz Redovisningskonsult, Skara
11. Ville Lundman Boendesamordnare, Trollhättan
12. Outi Syrjätie Församlingspedagog, Töreboda
13. Erik Nilsson Forskare, Floby
14. Britt-Louise Hoberg Journalist, Lyrestad
15. Lars Tullberg Präst, Väring
16. Sara Degerman Carlsson Chefläkare, Borås
17. Tomas Johansson Familjebehandlare, Skövde
18. Birgitta Sandström Ekonom, Falköping
19. Björn Lundin Präst, Floby
20. Karin Johansson Författare, Alingsås
21. Johan Degerman Ekonom, Borås
22. Berit Hjelm Lärare, Skövde
23. Martin Sandström Präst, Falköping
24. Carl Wallgren Pensionär, Skara
25. Margaretha Aronsson Barnmorska, Falköping
26. Anders Boström Socionom, Mariestad
27. Rune Hjelm Präst, Skövde
28. Stig Eklund Revisor, Amnehärad
29. Gert Frick Ingenjör, Västra Tunhem
30. Leif Eliasson Präst, Skara
31. Bernt Svensson Pensionär, Skövde
32. Elof Hoberg Byggmästare, Amnehärad
33. Kent Strängby Pensionär, Falköping
34. Anne-Marie Asp Fotvårdsspecialist, Falköping

Kristdemokrater i Svenska kyrkan:
1. Conny Brännberg Regionråd, Skövde
2. Håkan Deleskog Civilingenjör, Trollhättan
3. Mona Johansson Sjuksköterska, Skövde
4. Holger Gustafsson f.d. riksdagsman, Lidköping
5. Raul Eriksson Fritidspolitiker, Trollhättan
6. Lennart Lindbäck f.d. tågmästare, Skövde
7. Ingemar Sixtensson Pensionerad entrepenör, Lidköping

Miljöpartister i Svenska kyrkan:
1. Magnus Gunnarsson IKT-pedagog, Varnhem, 65 år
2. Pernilla Udnaes Entreprenör, Timmele, 51 år
3. Göran Larsson Sjuksköterska, Borås, 53 år
4. Bibbi Olson Kulturskribent, Alingsås, 73 år
5. Lasse Jutemar Diakon, Kinnarumma, 65 år
6. Marianne Bonnevier Zonterapeut, Lidköping, 63 år
7. Ingemar Basth Statstjänsteman, Timmele, 64 år
8. Solweig Andersson Pensionär, Vara, 83 år
9. Kjell Hjalmarsson
Pensionär, Borås, 67 år
10. Anna Frisk Präst, Fristad, 47 år

POSK (Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan):
1. Per Lindberg revisionsledare, Skövde
2. Veronica Pålsson präst, Borås
3. Jörgen Åkesson representant, Toarp
4. Karin Långström stiftsadjunkt, Skövde
5. Sofia Särdquist arkivarie, Alingsås
6. Johannes Ekström begravningsentreprenör, Mariestad
7. Fredrik Sahlin präst, Trollhättan
8. Andreas Paulsson industrielektriker, Borås
9. Helena Taubner forskare, Hjo
10. Göran Rask fd stiftskonsulent, Alingsås
11. Karin Enerbäck kyrkoherde, Lidköping
12. Karl Lindqvist kyrkoråd, Habo
13. Elin Ahlstrand barnskötare, Götene
14. Åsa Wikman diakon, Sunnersberg
15. Johanna Gidstedt Ekedahl förskollärare, Skultorp
16. Jane Bäckman fd skattedirektör, Fägre
17. Margareta Röllgårdhrektor, Fristad
18. Johan Lövrup jurist, körsångare, Alingsås
19. Martin Karlsson Åhlfeldt präst, Tibro
20. Kifle Tecle Bokre utbildare kund & service, Borås
21. Birgitta Hallenrud fd lärare, Skövde
22. Gun Andersson kyrkoråd, Habo
23. Svante Jildenhed byggnadsingenjör, Skövde
24. Jörgen Theander Senior Project Manager, Ulricehamn
25. Rickard Taubner behandlingspedagog, Hjo
26. Axel Wilson Nydén kyrkvärd, Tibro
27. Stellan Carlberg byggnadsingenjör, Skara
28. Jörgen Bergsten lärare, Skövde
29. Ingemar Ekströmpräst, Mariestad
30. Pirjo Thorson förstelärare, Borås
31. Per Carlsson konsult, Habo
32. Anders Lahrin IT-konsult, Ulricehamn
33. Peter Söderberg tandläkare, Borås

Sverigedemokraterna:
1. Jonas Larsson 38, Ekonom, Falköping
2. Annika Pehrsson 53, Administratör, Borås
3. Åse Nicklasson 51, Undersköterska, Tibro
4. Niclas Sunding 57, Egen företagare, Ulricehamn
5. Mathias Olsson 49, Programmerare, Vänersborg
6. Ove Berlin 66, Pensionär, Skara
7. Anders Alftberg 48 år, Lärare, Borås
8. Jan Appelqvist Palmqvist 62, Psykiatriskötare, Vänersborg
9. Stefan Fagerlund 53, Metallarbetare, Götene
10. Crister Spets 57 år, Pensionär, Borås
11. Lars-Olof Jaeger 79, Alingsås
12. Niklas Hallberg 47, Datortekniker, Borås

Vänstern i Svenska kyrkan:
1. Lisa Wallenstein 38.  Socialpedagog i Svenska kyrkan.  Lyrestad
2. Jonas Edberg 36. Forskningshandläggare. Dannike
3. Josef Fast 19.  Student. Trollhättan
4. Helena Klar Fast 58. Fil. magister. Trollhättan
5. Mats Kristiansson 58. Språkvetare. Skövde

Öppen kyrka:
1. Lisa Gerenmark Diakon, Falköping
2. Ulf Sundberg Kommunikatör, Trollhättan
3. Ida Liljeblad Förskolelärare, Alingsås
4. Claes Björndahl Kyrkoherde, Lidköping
5. Bengt Kristiansson Rektor, Trollhättan
6. Rune Johansson Ingenjör, Trollhättan
7. Tone Westerlund Kommunikatör, Tidaholm
8. Per Kaiser Upplevelsepedagog, Falköping
9. Arne Samuelsson Kvalitetskontrollant, Trollhättan
10. Lotta Lindgren Verksamhetschef, Falköping
11. Linnéa Regnlund Skribent, Trollhättan