Installation väcker debatt – “sexistiskt, förargelseväckande”
Publicerad Sunday, 13 June 2021, 10:09 av Björn SmitterbergFlera personer har reagerat och hört av sig till Lidköpingsnytt om ett av inslagen av installationer konstnärer gjort. På lördagen tog många en kvällspromenad för att se på installationerna, och en installation väckte misshag bland flera åskådare.
Det är en installation kallad Drömmare som står i Badhusparken. Det är ett huvud med en utväxt näsa som liknar ett manligt könsorgan.
– Vad gör den installation en på Lidköpings 575-årsjubileum?, sa en en person som tittade på installationerna med sin familj och som tycker installationen bara väcker förargelse.
– Vad är detta för dröm, undrade en annan.
– Det här är sexistiskt!
– Skriv om installationerna – men hoppa över det där huvudet. Det är bara äckligt. Det är ett fult drömmande. Får man ställa ut sådant här bara för att man kallar sig konstnär?
– Det är klart det är sexistiskt – det är en reaktion på männens drömmar, uppgav en annan,
– Du skriver ju inte namnen på drogade bilister som poliserna tar – varför ska jag stå med mitt namn bara för jag tycker figuren är äcklig, fick redaktören som svar av en tyckare.
Karl Uno Karlsson hade väl varit ett bättre namn på den installationen. 😂
Det är (väl?) bara en tillfällig utställning, och konstverken kommer snart vara borta. Inget att uppröras över.
Men reaktionerna känns typiskt “lidköpingska” på ett sätt jag finner väldigt underhållande.
-Jag håller med dig. Och konst skall väcka känslor så alla objekt är mig perfekta objekt✋🏻
Sätt en turban på k..huvudet så får du se på väckta känslor.
Badhusparken i Lidköping, finns denna? Och var i så fall?
Alla redaktören träffade var negativa? Ingen som var positiv?
Sluta vara så känsliga!!
Ta det med en nypa salt, lite humor får det la va.
Mitt namnförslag på installationen med den rosa figuren får bli ; “No hard feelings”.
Ja det händer hemska saker i medelklassens högborg, nu en byst med något för stor näsa och för några veckor sedan en improviserad raggarträff dock ganska oskyldigt!
Är det någon som tycker dessa så kallade konstverk är fina?
I mina ögon är så är det skräp som förfular stan.
Har dessa konstnärer som skapat skräpet fått bidrag för dessa? Eller har de betalat ur egen fick?
-Jag tycker all konst är fin och går med glädje på en kul tur i våran stad för att dessa verk kunna skåda…
-Det är ingen konst att måla men det är konst att lyckas sälja sitt verk. BRA UTFÖRT AV SAMTLIGA INBLANDADE, KONSTNÄRER LIKVÄL ALLA SOM BESKÅDAR VERKEN…