Gillesbröder på filmarkiv
Publicerad onsdag, 25 mars 2020, 09:57 av - Inskickat materialS:t Nicolai Gille måndagsgrupp har besökt ett historiskt filmarkiv. Gillet har besökt Nordiska skolfilmsarkivet i Ullervad utanför Mariestad, som är inrymt i en gammal civilförsvarsanläggning.
Henrik Persson (bilden) tidigare lärare, numera pensionär, berättade att han under 1990-talet fick veta att alla filmer som användes i skolundervisningen under 1900-talet skulle slängas.
Detta gjorde gjorde att han började samla in filmerna och annat material som fanns på skolor och AV-centraler runt om i landet. I arkivet ligger idag cirka 10 ton film, bildband, diabilder, filmprojektorer, rullbandspelare, och annan teknik.
Hur många filmer och titlar som ligger i arkivet vet ingen då de inte är katalogförda. Ett arbete som kommer att ske på sikt.
___________________
Anders Hedevik