Gå direkt till Nyheten (Sommarkyrkoteamet i Otterstad kyrka)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 20 oktober 2020

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Sommarkyrkoteamet i Otterstad kyrka

Publicerad onsdag, 31 juli 2019, 12:58 av - Inskickat material

Vid Musik i sommarkväll denna onsdag i Otterstads kyrka medverkar församlingens Sommarkyrkoteam med sång och musik. Under juli månad har de haft musikstunder på Läckö slott och medverkat i församlingens gudstjänster.

I kväll avslutar teamet sina sommarjobb med denna Musik i sommarkväll och bjuder på en bukett av sånger från sommaren.

Teamet i år har bestått av Elsa och Selma Staf, Alva Sixtensson, Thea Nilsson, Jacob Göransson, Oliver Arthurson och Jakob Burén. Sommarens Tjänstebiträde Christine Rosenblad har också funnits med i gruppen liksom kyrkomusiker Carl-Magnus Malmesved.

Kvällens aftonbön leds av komminister Sophia Sahrin Granevik. Det är fri entré men du har möjlighet att ge en gåva till Bukobahjälpen. Efteråt serveras cider och salta pinnar på kyrkbacken.
_______________
Otterstad Kyrka kl 20