Gå direkt till Nyheten (Friidrott: Filip Larsson tog guld, silver och brons)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 13 november 2019
  1. Dagens namn:
  2. Kristian och Krister
  3. I morgon:
  4. Emil och Emilia

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Friidrott: Filip Larsson tog guld, silver och brons

Publicerad måndag, 03 juni 2019, 15:31 av - Inskickat material

Nio guld och flera medaljer till Lidköpings IS i Stefan Holmspelen i Kil.
Filip Larsson vann P14 höjd med resultatet 1.45 m, kom tvåa i längd på 4.17 m, trea i diskus med 21.13 m och fyra i spjut med 27.64 m.

Morris Jälevik deltog i klassen P13 och kom här på en femteplats på 60 m med tiden 9.28 och slutade femma även i längd med resultatet 3.97 m.

I klassen P9 tog Kalle Zachrisson och Maxx Edlund hem flera medaljer.
Kalle vann längden på 3.27 m, kom på andra plats på 60 m (10.63s) samt 200 m (37.17s) och trea i kula (4.14m).
Maxx kom tvåa i längd (3.07) och kula (5.21) samt på tredje plats i såväl 60 m (10.92s) som 200 m (38.64s).

I klassen män veteraner vann Robert Blomdahl både 100 m i kraftig motvind på tiden 12.94s och längd med resultatet 5.08 m.

I klassen F14 tog Ebba Elfström hem höjdhoppet med resultatet 1.50 m. Hon deltog dessutom i 80 m (12.41 s) och längd 3.91 m.
Ebba Zachrisson kom tvåa i höjd (1.35 m), tvåa i diskus (21.93 ), fyra i spjut (26.09 m) och sexa i längd (4.26m).

Sara Persson tog i F13-klassen ett brons på 600 m med tiden 2.00,96, hon kom även femma på 200 m (32.72), sexa i längd (3.62) och sjua i spjut (15.09).

I klassen F12 utmärkte sig Emilia Blomdahl genom att ta guld i längd (4.04m) och diskus (17.04m), hon var även tvåa på 60 m häck (11.26) och fyra i både höjd (1.23) och spjut (17.58).

I samma klass deltog även Wilma Stenborg med en fin femteplats i längd (3.62) samt 60 m (10.06), 200 m (36.77 ) och spjut (14.33).

Ebba Rickardsson 60 m (12.29), 200m (44.27), 600m (2.48,12) och längd (2.39).
Klara Rickardsson kom på femte plats på 600 m (2.12,26) och sjunde plats på 60 m (9.69), hon var även med på 200 m (34.15) och i längd (3.19).

Maja Persson deltog i F11-klassen i grenarna 60 m (10.36), längd (3.02), kula (5.59) och spjut (12.56).

I F10 visade återigen Isabelle Blomdahl vilken duktigt kulstötare hon är genom att vinna grenen övertygande på fina 7.85, hon tog även hem silvret i en tajt spjutfinal med 14.64. Hon hade också ett långt underkänt kast som hade räckt till seger. Hon tog sig även till final på 60 med personbästa 9.83 där hon slutade sjua.

I F9 var det Linnéa Stenborg som utmärkte sig mest med ett guld i längd (3.32), och tre silvermedaljer i kula (4.89), boll (21.93) och 60 m (10.04).

I yngsta åldersklassen F8 deltog Tove Fredin och Molly Rickardsson. Tove tog ett silver i längd (3.12), kom sjua på 60 m (10.86) och åtta på 200 m (41.43).
Molly kom femma på 60 m (10.77) och 200 m (38.89) och deltog även i längd (2.64) och boll.

Rapport av Robert Blomdahl