Gå direkt till Nyheten (Många Lidköpingsdansare tävlade i Tidaholm)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Tisdag 17 september 2019
  1. Dagens namn:
  2. Hildegard och Magnhild
  3. I morgon:
  4. Orvar

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Många Lidköpingsdansare tävlade i Tidaholm

Publicerad måndag, 06 maj 2019, 09:51 av - Inskickat material

I lördags var det dags för Disco Dynamic Cup, vårens sista danstävling som ordnades av Sportdansklubben Dansverkstan i Tidaholm. Det tävlades i disco, discojazz, slowdance och även i hiphop för de allra högsta klasserna.

Dansare i åldrarna 11-19 år deltog från IDSK  från Independance Academy och totalt var det 371 starter i tävlingen. Dansare kom från många olika ställen tex från Västerås, Åmål och från Åland.

Många av IDSKs dansare kom till final och ett flertal dansare fick ta steget upp på prispallen.

Efter sommarledigt fortsätter tävlingssäsongen med danstävling i Lidköpings Idrottens hus lördagen den 14 september.

Resultat:

Disco solo rekrytering children: 1. Adan Wickberg

Disco solo superstar youth: 2. Stella Kvarnemark

Disco solo superstar junior/children: 3. Emma Assarsson

Disco duo rekrytering children: 2. Greta Labecker och Julia Ellhage

Disco duo rekrytering junior/youth: 2. Ella Öberg och Emmy Jondell

Disco duo rising star junior: 3. Johanna Eriksson och Tindra Wilhelmsson

Discojazz solo rising star youth: 3. Maria Ryman

Discojazz solo rising star junior/children: 2. Emma Assarsson

Discojazz solo rekrytering youth/junior: 2. Maja Lundström

Discojazz solo rekrytering children/kids: 3. Thea Jahnstedt

Discojazz duo rising star adult/youth: 2. Maria Ryman och Thea Jahnstedt

Slowdance solo rising star junior: 1. Vilma Semmelhofer. 2. Maja Lundström. 3. Emma Assarsson

Slowdance solo rekrytering junior: 1. Lisa Jahnstedt

Slowdance solo rekrytering children: 1. Adan Wickberg

Slowdance solo superstar junior: 2. Adina Inhammar

Slowdance duo rising star junior/children: 1. Adina Inhammar och Emma Assarsson

Slowdance duo rekrytering junior: 1. Lisa Jahnsted och Vilma Semmelhofter

Slowdance duo rektytering children: 1. Greta Labecker och Julia Ellhage

Slowdance trio rekrytering adult/junior: 1. Adina Inhammar, Selma Billeschou, Vilma Semmelhofer

Hiphop solo superStar adult/youth: 2. Mathilda Arthursson 3, Stella Kvarnemark

Hiphop solo superstar junior: 1. Emma Assarsson

Hiphop battle youth solo elit: 1. Stella Kvarnemark 2. Edit Danielsson