Gå direkt till Nyheten (Centerns kandidater till riksdag och region)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Måndag 20 november 2017
  1. Dagens namn:
  2. Pontus och Marina
  3. I morgon:
  4. Helga och Olga

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Centerns kandidater till riksdag och region

Publicerad söndag, 12 november 2017, 08:26 av Redaktionen

centerlista-lopPå fredagen fastställde Centerpartiet i Skaraborg sina listor för det kommande valet till riksdagen och regionen.

Riksdagslistan

centerriksdagskandidater

Placering Förnamn Efternamn Född år
1 Ulrika Carlsson SKÖVDE 1965
2 Kent Folkesson LIDKÖPING 1971
3 Louise Grabo VARA 1993
4 Leif Walterum SKÖVDE 1965
5 Karola Svensson FALKÖPING 1969
6 Tobias Leverin GRÄSTORP 1973
7 Jan Wahn MARIESTAD 1953
8 Gunilla Druve Jansson SKARA 1964
9 Wanja Wallemyr FALKÖPING 1959
10 Kjell Sjölund UNDENÄS 1952
11 Britt-Marie Sjöberg HJO 1970
12 Micael Algotsson TIBRO 1976
13 Henrik Arthursson LIDKÖPING 1975
14 Ulf Genitz VARA 1963
15 Susanne Andersson LUNDSBRUNN 1959
16 Pernilla Johansson ÄLGARÅS 1973
17 Ulf Eriksson KINNARP 1954
18 Suzanne Johansson SKARA 1971
19 Sophia Breman TIDAHOLM 1986
20 David Gustafsson KVÄNUM 1989
21 Anna Dalström GÖTENE 1970
22 Maria Toll GRÄSTORP 1974
23 Frida Nilsson LIDKÖPING 1984
24 Daniel Nord TÖREBODA 1991
25 Hans Johansson FALKÖPING 1976
26 Birgit Bjelkengren AXVALL 1988
27 Bo Hagström GÅRDSJÖ 1952
28 Catarina Davidsson KARLSBORG 1973
29 Helena Hallerhed MARIESTAD 1966
30 Andreas Bill LIDKÖPING 1983
31 Johanna Ekenkrantz GRÄSTORP 1981
32 Åsa Axelsson SKÖVDE 1971
33 Anna-Karin Johansson TIBRO 1976
34 Magnus Fridén LARV 1978
35 Mats Mellblom KARLSBORG 1957
36 Pernilla Frick GÖTENE 1975
37 Lars Berg AXVALL 1964
38 Jan Henningsson TIBRO 1962
39 Lennart Axelsson TIDAHOLM 1956
40 Tomas Johansson ESSUNGA 1982

Regionlistan

centerregionkandidater

Placering Förnamn Efternamn Född år
1 Gunilla DruveJansson SKARA 1964
2 Ulf Eriksson KINNARP 1954
3 Frida Nilsson LIDKÖPING 1984
4 Linnéa Hultmark HJO 1953
5 Hans Johansson FALKÖPING 1976
6 Ulrika Johansson SKÖVDE 1972
7 Kjell Sjölund UNDENÄS 1952
8 Maritha Hagström GÅRDSJÖ 1960
9 Svante Classon GRÄSTORP 1963
10 Susanne Andersson LUNDSBRUNN 1959
11 Paula Bäckman SKÖVDE 1972
12 Saleh Aman FALKÖPING 1998
13 Magnus Fridén LARV 1978
14 Pernilla Johansson ÄLGARÅS 1973
15 Kent Folkesson LIDKÖPING 1971
16 Karola Svensson FALKÖPING 1969
17 Eva Eriksson SKARA 1962
18 Martin Strandholm VARA 1976
19 Tommy Westerberg SKÖVDE 1952
20 Wanja Wallemyr FALKÖPING 1959
21 Daniel Nord TÖREBODA 1991
22 Elof Jonsson VARA 1948
23 Emil Gullbrantz MARIESTAD 1975
24 Andreas Bill LIDKÖPING 1983
25 Mikael Hallin TIDAHOLM 1967
26 AnnaKarin Johansson TIBRO 1976
27 Jeanette Jonsson AXVALL 1977
28 David Gustafsson KVÄNUM 1989
29 Catarina Davidsson KARLSBORG 1973
30 Anna Dalström GÖTENE 1970
31 Thomas Karlsson LIDKÖPING 1953
32 Åsa Axelsson SKÖVDE 1971
33 Leif Andersson MARIESTAD 1959
34 Anneli Sandstedt TIDAHOLM 1956
35 Madeleine Vinberg GRÄSTORP 1976
36 Helena Hallerhed MARIESTAD 1966
37 Kjell Gustafsson GÖTENE 1949
38 Mats Mellblom KARLSBORG 1957
39 Birgit Bjelkengren AXVALL 1988
40 Ulf Bohlin VARA 1963

Inga kommentarer

Du har skrivit 0 av 450 tecken