Gå direkt till Nyheten (Karin Johansson klar för EM efter tävlingar i Hofors)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Söndag 22 september 2019
  1. Dagens namn:
  2. Maurits och Moritz
  3. I morgon:
  4. Tekla och Tea

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Karin Johansson klar för EM efter tävlingar i Hofors

Publicerad måndag, 26 juni 2017, 12:40 av - Inskickat material
Clara-Lundberg-2-(002)

Clara Lundberg gjorde fina lopp vid tävlingarna i Hofors


Kanotisterna har varit på tävling i Hofors och tävlingarna kördes på sjön Tolven. Hofors KK är en meriterad arrangörsklubb som stod för värdskapet för SM veckan förra året så de bjöd in till många lopp för alla åldersklasser så en riktigt bra tävling inför årets SM.

LKF’arna presterade mycket bra och några med stor jämnhet över samtliga distanser och några som gjorde kanonlopp på vissa distanser.
Karin Johansson vann K-1 1000 m och 5 000m och kom 2:a på K-1 200m och 500m. I och med detta är Karin nu uttagen till EM som körs i Bulgariska Plovdiv den 14-16 juli.

Vilgot Westberg i H18 fick till ett mycket bra 5000m lopp där han låg med i toppklungan hela loppet och slutade på en fin 5:e plats.
Clara Lundberg i F04 och Martina Wedebrand i F02 visade stor jämnhet och var på pallen i samtliga sina K-1 lopp.

Det var många K-2 lopp och i H14 vann LKF’s Viggo Kedén tillsammans med Philip Josefsson Sammeli från Näsets PK.

I Nelo Mix Cupen var det som vanligt ett mycket stort startfält och LKF’arna fick till mycket bra placeringar.  Bäst gick det för Fanny Lilja/Adam Wedebrand som kom 5:a strax följt av Emelie Lundberg/Vilgot Westberg på 7:e plats. Martina Wedebrand/Oskar Bladh 14:e, Clara Lundberg/Alfred Lundberg 19:e och Minna Jansberger/Fredrik Jansberger på 21:a plats.
K-1 200m
P01: 8:a Alfred Lundberg
F02: 3:a Martina Wedebrand
F04: 2:a Clara Lundberg
F06: 3:a Minna Jansberger
P03: 3:a Viggo Kedén
P05: 4:a Daniel Andersson
D22: 2:a Karin Johansson
SULC: 1:a Fredrik Jansberger

K-1 500m
P01: 8:a Alfred Lundberg
F02: 2:a Martina Wedebrand
F04: 3:a Clara Lundberg
F06: 4:a Minna Jansberger
P03: 4:a Viggo Kedén
P05: 3:a Daniel Andersson
H18: 6:a Vilgot Westberg
D22: 2:a Karin Johansson
H35: 1:a Fredrik Jansberger

K-1 1000m
P05: 3:a Daniel Andersson
F06: 2:a Minna Jansberger
H18: 8:a Vilgot Westberg
D22: 1:a Karin Johansson

K-1 2500m
P03: 4:a Viggo Kedén
F04: 3:a Clara Lundberg
F02: 2:a Martina Wedebrand
P01: 7:a Alfred Lundberg

K-1 5000m
D22: 1:a Karin Johansson
H22: 22:a Oskar Bladh
H18: 5:a Vilgot Westberg

K-2 200m
H14: 1:a Viggo Kedén/Philip Josefsson Sammeli Näset
H12:2:a Daniel Andersson/Minna Jansberger
H18: 2:a Vilgot Westberg/Anton Wöhrer Bengtsfors
D22: 1:a Karin Johansson/Moa Wikberg

K-2 500m
D22: 1:a Karin Johansson/Moa Wikberg

K-2 Nelo mix Cupen
5:a Fanny Lilja/Adam Wedebrand
7:a Emelie Lundberg/Vilgot Westberg
14:e Martina Wedebrand/Oskar Bladh
19:e Clara Lundberg/Alfred Lundberg
21:e Minna Jansberger/Fredrik Jansberger