Gå direkt till Nyheten (Hemvärnsbataljon nytt inslag i nationaldagsfirandet)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 07 juni 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Hemvärnsbataljon nytt inslag i nationaldagsfirandet

Publicerad onsdag, 31 maj 2017, 18:23 av Redaktionen

På tisdag eftermiddag är det dags för det traditionella firandet av Sveriges Nationaldag i Stadsträdgården. En nyhet är att en av Skaraborgs hemvärnsbataljoner – Kinne Bataljon – kommer att medverka vid flagghissningen.

Bataljonen står i ständig beredskap i västra Skaraborg och har en motsvarighet i östra.

Årets konferencier är sångerskan Erica Sjöström som har med sig sitt band, Drifters. Dessutom medverkar förstås musikerna i Stadesmusikkåren under paraden från torget och flagghissningen.

För barnen blir det sånger om Pippi Långstrump och för de lite äldre kommer Musikskolans elever att medverka. Lika traditionellt som nationaldagsfirandet är förstås att Lidköpings Folkdansgille uppträder.

Kören Con Futuro kommer att ta emot årets kulturstipendium och Lidköpings Kanotförening fritidsstipendiet. Även ett hållbarhetspris ska delas ut.

Röda korset är på plats för att sälja kaffe och bullar.