Veteranbilsmötet på Spiken – regnade bort …
Publicerad onsdag, 08 augusti 2012, 07:22 av Bernt Blomgren
… inte helt, men till största delen. Ett stilla tätt regn föll hela kvällen som gjorde att såväl veteranbilar som publik höll sig hemma.
- Det är som det är, säger Göte Gustavsson som tillsammans med bröderna Gunnar och Kjell tog initiativet till träffarna i Spiken för fem år sedan.
Desto mer nöjd är han med träffen i juli :
- Det var rekord – uppemot 850 bilar passerade söderöver under den kvällen enligt en privatperson som räknade vid utfarten, berättar Göte Gustavsson som ser fram emot nästa träff – första tisdagen i juli – nästa år.
Göte Gustavsson, Ulf Österman och Lajla Olsson intresserade sommar-öbor sedan drygt 20 år tillbaka, Gunnar Gustavsson och Erik Sjölin, i väntan på att regnandet skulle minska – åtminstone något.
Tändkulemotorn väcker alltid stort intresse när den sätts igång – som på veteranbilsträffen. I tisdagskväll var det lite surt – men maskinisten för dagen Lars Larsson fick igång den efter lite grejande.
Mest intressant var denna om- och påbyggda jeep från slutet av 1950-talet på brandbilsverkstaden i Tollarp, som levererades till Hällefors och användes som första-bil i brandkåren där.
Inga kommentarer
Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet






































































