Påtagligt ungdomligt demonstrationståg
Publicerad onsdag, 02 maj 2012, 02:29 av Bernt Blomgren
Årets 1 maj-demonstration bestod liksom under de senaste åren av de tre partierna som innehar majoriteten i Lidköping – S, V och Mp. Uppemot 400 deltog i ledet och påtagligt var det ungdomliga inslaget.
Tre representanter från respektive partis ungdomsorganisationer var också inledande talare i mötet i Folkets Park.
För SSU talade Pontus Persson, för Ung Vänster Sofia Ohlin och för Grön Ungdom Martin Solberg.
Sofia Ohlin talade för Ung Vänster.
Inte oväntat vände sig de tre mot den, enligt oppositionen, höga ungdomsarbetslösheten med krav på utbildningsinsatser och mer jobbmöjligheter i Skaraborg.
Pontus Persson uppehöll sig också vid SSU:s krav på bättre lokal kollektivtrafik på kvällar, såväl vardag som veckoslut. Sofia Ohlin uppmanade mötesdeltagarna arbeta för ett solidariskt samhälle i vardagen, som hon så poetiskt avslutade ”vi skall vara stenen som sprider ringar på vattnet”. Martin Solberg ifrågasatte det kloka i Statsministerns uttalande där han varnade för visioner, som han sedan använde för att utveckla sitt tal med krav på jobb och kommunalt nytänkande exempelvis lokal energiproduktion.
Moderpartiernas 15-minuterstal hölls av Nils Farker från Mp, Anncarin Landström V och Carina Ohlsson, S.
Sjöng Beatles-låtar mellan talen i Folkets park gjorde Lisa Olausson och Elsa Nelson.
Liksom de yngre företrädarna vände de sistnämnda sig, inte oväntat, mot Alliansens politik med krav på satsningar för kunskap och jobb.
Anncarin Landström menade att det behövs mer arbetade timmar i offentlig sektor och inte mer skattesänkningar, vinstdrivande företag inom offentlig sektor skall inte får förekomma enligt henne. Hon deklarerade också att med tanke på att 80% av arbetskraften inom offentlig sektor utgörs av kvinnor drabbas dessa först vid nedskärningar och besparingar för att skapa vinst.
Carina Ohlsson, s-riksdagsledamot, uppehöll sig också vid den höga arbetslösheten och dömde ut Alliansregeringens linje som hon menade verkligheten tydliggjorde som oduglig. De sänkta kunskapskraven för en del program i gymnasieskolan ansåg hon vara helt ologiska, med tanke på att kunskapskraven på arbetskraften bara blir större.
I sitt tal lanserade Carina Ohlsson Socialdemokraternas tre paroller, som framstår som detta partis valplattform – ordning och reda i statens finanser, aktiv näringspolitik och innovationssatsningar och kompetenshöjningar genom utbildning.
Ett särintresse bland demonstranterna.
Anmärkningsvärt i hennes tal var att man inom Socialdemokraterna nu har för avsikt att ”titta på friskolorna” och se på hur dessa drivs i de nordiska grannländerna.
Carina Ohlsson uppmärksammade också det avskyvärda ”hedersmordet” i Landskrona på den 19-åriga Maria Barro, och menade att det var ovärdigt att sådant kan förekomma i Sverige.
Mötesdeltagarna i Folkets Park bjöds inte på några större överraskningar i talen, vilka mer hade karaktären av att stärka de redan ”frälsta” än mer i sin övertygelse – och så kanske meningen med 1 Maj alltid varit.
Inga kommentarer
Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet






































































