Gå direkt till Nyheten (Lennart Kedners bildarkiv: Riv skiten!)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Fredag 24 maj 2013
  1. Dagens namn:
  2. Ivan och Vanja
  3. I morgon:
  4. Urban

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

carolamedia1

Lennart Kedners bildarkiv: Riv skiten!

Publicerad onsdag, 02 maj 2012, 11:02 av Bernt Blomgren

I bildens mitt ligger idag  Kopparportens norra entré, som togs upp i och med att Domus upphörde.

Till vänster skymtar gamla Röda Kvarn och huset intill inrymde Erikssons Charkuteri på andra sidan låg Franssons Skomakeri. Kopparslagaregatan mynnade i södra änden ut i det så kallade Småtta, som sträckte sig från Norra Torngatan till Målaregatan. Det var en obelagd gångväg som var den sista biten av den så kallade rita (gränsen – strecket)  i södra delen av De la Gardie-staden. 

Fotot är en bra illustration av hur mycket av det som revs under 60- och 70-talen i De la Gardiestaden var ganska så nedgånget.

Att det nu hade varit en fantastisk stadsmiljö om man renoverat och reparerat trähusbebyggelsen istället, är en åsikt som en del äldre lidköpingsbor  ibland brukar undslippa sig. Men vem skulle stått för kalaset ?

Nej, på den tiden var det än fler, särskilt de som bott eller jobbat i kvarteren som helt frankt uttryckte sin åsikt med uppmaningen

- Riv skiten!

  • Redaktören

    Inlagt av red på begäran:
    Det skall vara Karlgrens Charkuteri  och inte Erikssons.O.N.

  • Zeduce

    Tycker att det gjorde helt rätt som rev dessa gamla hus, Ett kvarter räcker gott med denna bebyggelse, tycker att man skall bygga på höjden ist med butiker på bottenplan och bostäder på övriga våningar.

  • $21926890

    Såvitt jag minns, så var det de (s)tyrande i dåvarande stadsfullmäktige som genom att riva ner all kultur ville ha bort feodalsamhället!