Gå direkt till Nyheten (Inga nya info-skyltar vid infarterna)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 19 juni 2013
  1. Dagens namn:
  2. Germund och Görel
  3. I morgon:
  4. Linda

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

Inga nya info-skyltar vid infarterna

Publicerad onsdag, 25 april 2012, 14:43 av Björn Smitterberg

Det blir inga nya stora elektroniska infotavlor vid infarterna till Lidköping. Sedan flera år har det planerats fyra tavlor tillsammans med Götene kommun. Tavlorna skulle informera bilister om arrangemang i Götene och Lidköping. Men det blir för dyrt. Varje tavla drar lika mycket energi som en eluppvärmd villa!

Kommunstyrelsens arbetsutskott beslutade i dag enhälligt att stoppa projektet. 1,5 miljoner fanns anslaget men de pengarna får nu annan användning.

- Vi har fått offerter som visar att en enda tavla skulle kosta över en miljon kronor och få en årlig kostnad på 150.000 kronor, säger kommundirektör Kenth Lindström. Det är inte en rimlig kostnad.

I stället skall man nu försöka se om de nuvarande tavlorna kan moderniseras och snyggas upp. Dessutom kommer banderoller att användas för olika arrangemang.

  • strange64

    Lidköping är verkligen morgondagens småstad, tyvärr även en förlegad sådan.

  • PeJiS

    Men Hallååååå..
    Skall vi möta våra turister med gamla renoverade skyltar !!??
    Buuuu – Va dåligt !!!
    Trodde jag aldrig att jag skulle få uppleva !!??