Hört på Stan: Vem i hela världen kan man lita på…
Publicerad fredag, 20 januari 2012, 08:00 av Björn Smitterberg
Miljödomstolen i Vänersborg har haft god tid på sig att ge sitt tillstånd till Lidköpings Värmeverk – men det har dragit ut på tiden. I själva verket finns det fortfarande inte. Det väcker fråga: Vilka politiker visste om att Värmeverket byggs ut utan alla tillstånd?
Här finns ju politiker tillsatta av kommunfullmäktige i styrelsen för Värmeverket. Visste dessa politiker?
Kommunstyrelsen har ett övergripande ansvar för kommunens bolag. Visste kommunstyrelsens politiker detta?
Redaktören påstår sig vara ganska väl insatt i vilka ärenden som kommer på kommunstyrelsens – och dess arbetsutskotts - bord. Men någon fråga som handlar om att Värmeverket startat bygget innan miljötillståndet är klart – det har redaktören inte sett till. Frågan är alltså om det drivs ett bygge för 400 miljoner kronor i ett av kommunen ägt bolag – utan att politikerna egentligen har någon kontroll?
Vem kan man lita på?
Det här är en fråga utan partigränser. För i Värmeverkets styrelse finns representanter för båda sidorna av den politiska järnridån mellan majoritet och minoritet i Lidköping. När detta skrivs på torsdagen har inga reaktioner från någon politiker nått Lidköpingsnytt. Det är oväntat.
De nya hyrorna har trätt i kraft vid AB Bostäder. En uppmärksam och i frågan synnerlig kunnig läsare har påpekat att Hyresgästföreningen och AB Bostäder enades om en höjning med hänvisning till att värmen blivit dyrare. Det är OK, men påpekandet gäller att hyreshöjningen gjordes även på kallhyror…
Några har hört av sig till redaktören om Lidköpings övergångsställen – med reflektioner som även redaktören har. Det är mörkt på övergångsställen och i korsningar. Börja med att byta det gula ljuset mot ett skarpare vitt vid övergångsställen. Fortsätt sedan med att ta bort eller flytta de övergångsställen som är mörka. För det är oroande svårt att på vissa platser se fotgängare och cyklister – dessa ger sig inte ut i gatorna för att de föraktar bilarna. Nej, de tror de är sedda. Och bilisterna kör inte på cyklister och fotgängare med berått mod, och vill heller inte behöva tvärbromsa för en korsande oskyddad trafikant som man upptäcker sent.
Frågan är hur just det är i omklädningsrummen?
Redaktören har som företagare fått inbjudan till nakenmingel. Ja, nakenmingel. Bakom inbjudan står ett företag i motions- och hälsokostbranschen som vill att redaktören med kompanjon skall pröva på lite morgongympa och sedan mingla i omklädningsrummet. Nej, det är ingen idé som redaktören nappar på. Inte ens om det är damernas omklädningsrum som åsyftas. Och redaktören själv är minsann inte av den lekamen som lockar någon till nakenmingel.
Redaktören är förvisso intresserad av historia, men hör inte till den grupp som med ättlingar till tidigare eventuellt inblandade vill diskutera skuld till händelser som har samband med nazister i Tyskland. Men i dag är det faktiskt precis 70 år sedan den förödande konferensen hölls i Wannsee utanför Berlin – då så många av Tysklands koryféer samlades för att i samförstånd fortsätta det som kom att kallas förintelsen. Hur kan människor komma så vilse i livet?
Redaktören tar här med en bild som han tog vid ett besök i tjeckiska koncentrationslägret Theresienstadt häromåret. Just det läger som är på bilden användes för politiskt oliktänkande, på ena sidan en mur avrättades fångar genom att skjutas, på andra sidan muren hade fängelsepersonalens familjer sin badpool. Här satt exempelvis den prisade svenska journalisten Cordelia Edvardson fängslad som barn. Förutom lägret på bilden fanns i staden – som heter Terezin – även ett ghetto. Det var här man såg till att visa upp hur ”välskött” allt var – bl a spelades här in den fotbollsmatch som spelades mellan tyska soldater och judar. Bilden visar en av gravplatserna.

Veckans apelsinpris går till alla som använder övergångsställen med försiktighet – bilister, fotgängare och cyklister.
Veckans citronpris tilldelas den som kom med idén till nakenmingel.
Det finns vitsar som man kallar för dåliga redan innan man berättat dom. Här är en:
- Varför är din lampa så blöt?
- Spotlight!
God helg.
-
Agust Vråk







































































