Lidköpings-Bygden 2011:
Tragedier, minnen och annat smått och gått
Publicerad torsdag, 15 december 2011, 09:30 av Redaktionen
Lidköpings-Bygden Julen 2011 är ett digert nummer med hela 28 artiklar av olika längd och innehåll.
Två tragedier finns med – en handlar om fartyget Concordias förlisning 1921 berättad av Jan-Erik Sjöholm. Det är en utförlig skildring med nerv såväl i händelseförloppet, de inblandade personerna som i det fasansfulla slutet för vänerskutan.
Grete Hall har Lidköpingsnyt tidigare berättat om. Hon kom från Finland som krigsbarn och växte upp i det ännu småstadsmysiga Lidköping på 40-och 50-talen och har skrivit ned sina minnen från barndomskvarteren kring Rudenschöldsgatan, Rådagatan, skolan och alla snälla stadsbor. En charmig berättelse som säger mycket om hur livet var i Sverige vid denna tid, inte bara i Lidköping.
Den laddade frågan och bakgrunden till den ”stängda” innerhamnen tas upp och diskuteras av Stig-Arne Jacobsson, som har sin åsikt klar –liksom de flesta lidköpingsbor på sta`n.
Lidköpingskännaren Tore Hartung bidrar med tre artiklar – en om jordbanetävling på Framnäs, Särnmarkska pumpen och det mytomspunna Stötteberget vid vägen till Läckö.

Sedan finns mycket annat att läsa om – Evy Palm, Willgodt Odhner, Lindärva 1944, den anrika affären Strumpan, minnen från 40-talets Lidköping berättad av Ingvar Svensson, lokalavdelningen av Djurens Vänner , med mera med mera.
Sedan bör Bengt Knutssons artikel om komminister Hermansson nämnas, roligt skriven om denne av ogifta kvinnor på Kålland med Kållandsö, mycket trånsjukt åtrådde ogifte gudsman, som hade öppna sovrumsdörrar mellan sig och hushållerskan om de ”skulle vilja varandra något under natten”.
I Lidköpings-Bygden 2011 är, som alltid , något för såväl den invigde som den som vill bli det.
Inga kommentarer
Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet




































































