Tattoo i Lidköping fick 300.000 av regionen!
Uppgiften om uteblivet stöd är felaktig
Publicerad fredag, 09 december 2011, 12:09 av Björn Smitterberg
Uppgiften som ledningen för West Sweden Tattoo hänvisar till – att regionen inte ville medverka med 300.000 kronor – är felaktig. Det beslutades redan i juni att regionen skulle betala ut 300.000 kronor till projektet.
På torsdagen kunde Lidköpingsnytt avslöja att det stora tattoo-projektet i Lidköping i sommar inte blir av – och orsaken skulle vara att Västra Götalandsregionen under hand meddelat att det inte skulle bli några pengar.
Men redan i juni beslutade regionen att stötta projektet med just 300.000 kronor. Det finns uppgifter om att utbetalningen redan skett.
Just nu, på fredagsförmiddagen, undersöker regionens ekonomienhet om utbetalningen skett, om tattoo-projektet begärt ut pengarna via så kallad rekvisition. Enligt preliminära uppgifter skall pengarna redan ha betalats ut. Det finns dock inga uppgifter om att projektledningen fått pengarna. Däremot har det funnits medlemsavgifter och sponsorspengar på kontot.
I samband med tattoo i Lidköping planerades en ungdomssatsning på blåsmusik tillsammans med Svenska Orkesterförbundet och där man bl a hoppades få kommunens om medsponsor. I ansökan om stöd från regionen står det att kommunen skulle gå med och sponsra.
- Jag är mycket förvånad över de här uppgifterna jag ser i Lidköpingsnytt, säger Urban Sennunger, jurist och handläggare på Västra Götalandsregionens kulturkansli.
- Uppgiften om att vi inte skulle ställa upp med 300.000 är helt f el – det beslutades ju redan i juni!
- Om vi betalat ut några pengar till projektet kommer vi att återkräva dom nu – det står fullt klart i vårt beslut att så sker om projektet inte blir av.
-
OveNordstrom
-
Guest
-
11hedvall11
-
Guest






































































