Gå direkt till Nyheten (En liten idrottsgala – Lidköping belönade de bästa idrottarna)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Tisdag 20 november 2018
  1. Dagens namn:
  2. Pontus och Marina
  3. I morgon:
  4. Helga och Olga

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

En liten idrottsgala – Lidköping belönade de bästa idrottarna

Publicerad torsdag, 16 juni 2011, 18:44 av Björn Smitterberg

Det var verkligen en idrottsgala i det lilla när Lidköpings kommun i dag i kommunens fikarum uppvaktade förra årets framgångsrikaste idrottsmän i Lidköping. Närvarande var ett 30-tal idrottare och ledare, knappt tio politiker och tjänstemän samt två journalister. Brottaren Emil Sundberg tog för sig av smörgåstårtan.

Bilderna i reportaget är klickbara till större format.

Men trots litenheten – tidigare har den här uppvaktningen skett på Dinascenen och på Nya Stadens torg – uppskattades de stipendier som delades ut av Anita Jansson och Jonas Krantz, ordförande respektive förste vice ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Här är alla som belönades (alla var inte närvarande i dag):

Lidköpings Atletsällskap:
Emil Sundberg, guld i SM fristilsbrottning 55 kg

Kanotister belönas – Erik Öberg, Fredrik Johansson och Fanny Lilja.

Lidköpings kanotförening
Karin Johansson, 1 SM-silver och 2 SM-brons
Johan Lilja, 12 SM-junior-guld, 1 junior-SM-silver och 3 junior-SM-Brons samt brons i NM
Erik Öberg 5 SM-junior-guld, 3 SM-junior-brons och brons i NM
Marcus Andersson, 10 SM-junior-guld, 1 SM-juniorguld i marathon, SM-silver samt silver och bronsmedaljer iNM
Fredrik Johansson, 4 guldmedaljer och tre bronsmedaljer i SM för juniorer.
Filip Ekblad, junior-SM-guld
Anna Cerenius, silver i junior NM, silver och brons i junior-SM
Fanny Lilja, bros i junior-SM
Annie Johansson, brons i junior-SM
Natahlie Hjort, brons i junior-SM

SRF Team Träffpunkten
Pierre Höglund, guld i elekronskytte-SM
Maria Sethsen, silver i elektronskytte-SM
Tommy Jansson, brons i elektronskytte-SM

Lidköpings Pistolskytteförening
Kristina Andersson, brons SM i lag C-vapen
Mona Rundqvist, brons SM i lag C-vapen
Christian Johansson, guld SM fältskjutning C-vapen samt silver i lag B-vapen
Lennart Gustavsson, guld i SM fältskjutning lag C-vapen
Anders Grimling, guld i SM fältskjutning C-vapen

Lidköpings Tennisklubb
Elias Ymer, guld i junior-SM singel utomhus, guld i dubbel ute samt guld i dubbel inomhus, samt brons och silver i singel och dubbel inomhus i junior-SM.

TK Levo
Tove Larsson, SM guld, Junior-SMguld och brons i junior-NM
Oscar Smith, guld i SM för herrar, silver i synkron-SM
Josef Baudtler, silver i junior-SM och junior-NM
Adrian Karlsson, brons i junior-SM
Einar Utbo, silver i synkron-SM

Simmaren Simon Persson vann guld.

Lidköpings Gymnastik och Simsällskap
Simon Persson, SM-guld på 1500 meter frisim.

Falköpings MK
Fredrik Norén (hemmahörande i Lidköping) SM-guld i motocross

Lidköpings IF
15-årslaget som tog brons i futsal-SM
Alice Andersson
Angelica Svensson
Elin Karlsson
Hanna Franzén
Julia Gustafsson
Maja Wellner
Matilda Ajnestål
Matilda Haglund
Rebecka Pilkvist
Stina Axén och
Zeona Berndtsson
Ledare: Lennart Fränen, Stefan Pilkvist och Calle Wellner.

IF Fregatten
Maria Karlsson, EM-guld i 4×100 meter (friidrott)
Rebecca Gustavsson, brons i bowling-SM
Carina Andersson, brons i bowling-SM.

Inga kommentarer

Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet