Gå direkt till Nyheten (Extra pengar för att korta köerna)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Torsdag 23 maj 2013
  1. Dagens namn:
  2. Desideria och Desirée
  3. I morgon:
  4. Ivan och Vanja

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

carolamedia1

Extra pengar för att korta köerna

Publicerad tisdag, 24 maj 2011, 16:56 av Björn Smitterberg

Skaraborgs Sjukhus får extrapengar för att korta väntetiderna till vården. Pengarna ska bland annat användas för att nå väntetider om maximalt 60 dagar till besök och behandling och att korta väntetiderna på akuten.

Åtgärderna för att förkorta väntetiderna finansieras gemensamt av de båda hälso- och sjukvårdsnämnderna i Skaraborg, och hälso- och sjukvårdsnämnden västra Skaraborg beslutade i dag om sin del av kostnaden, 9 miljoner kronor.

Pengarna ska framförallt användas till korta väntetiderna till vård och behandling. För att få tillgång till den s.k. kömiljarden är kravet en maximal väntetid om 60 dagar. Extrapengarna ska också användas till att korta väntetiderna på sjukhusets akutmottagningar med hjälp av fler läkare. Pengarna ska också användas till att utföra flera ablationer inom hjärtsjukvården.

Beslut har fattats av Hälso- och sjukvårdsnämnden.

Inga kommentarer

Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet