Gå direkt till Nyheten (Debatt: Trådlöst bredband på sjukhuset)


    1. Lidköpingsnytt.nu
    2. Torsdag 17 maj 2012
    1. Dagens namn:
    2. Rebecka och Ruben
    3. I morgon:
    4. Erik

    Sök i Lidköpingsnytt arkiv

    lidksjukh_top

    SJUKHUSET I LIDKÖPING
    INFORMERAR

    Sjukhusets nya chef är på plats

    Kirurgen Johan Tengström – just nu
    Sveriges bästa AT-handledare

    Regionens miljöpris till Anestesikliniken

    Välkommen till Sjukhuset
    i Lidköping

    Om du blir sjuk

    Hitta rätt på sjukhuset

    Skaraborgs Sjukhus
    - God vård i utveckling

    www.vgregion/skas/
    lidksjuk_fot

    De senaste kommentarerna

    Se fler kommentarer

    SMÅ ANNONSER

    carolamedia1

    Debatt: Trådlöst bredband på sjukhuset

    Publicerad tisdag, 03 maj 2011, 09:29 av Redaktionen

    - Trådlöst internet på sjukhuset borde vara lika självklart som telefonen var vid sjuksängen för 15 år sedan, skriver två unga centerpartister i en debatt artikel.

    Inför trådlöst Internet på Skaraborgs sjukhus!

    Att bli inlagd på sjukhus är sällan någon rolig upplevelse. Förutom det faktum att personen är sjuk är det också ett socialt problem, då man blir socialt avskärmad från sina dagliga rutiner och kontakter. Alla vi som någon gång legat över natten på ett sjukhus vet hur ensamt det kan vara, även om man får ett besök.

    Sedan slutet av förra året tillåter sjukhuset mobila nätverk, något som exempelvis Region Skåne gjort länge. Det är dags att ta det ett steg längre. Att tillhandahålla trådlöst internet för patienter gratis, eller till mycket låg kostnad kan vara ett viktigt led i arbetet med det sociala välbefinnandet. Att vårda patientens relationer och sociala hälsa är viktigt för ett snabbare tillfrisknande. Det är också viktigt att minska glappet mellan att vara inlagd och att komma tillbaka till skola, arbete eller annan verksamhet. Genom det minskade trappsteget minskar också den psykiska ohälsan och konsekvenserna av att vara sjuk.

    För Anton, 14 år, som drabbas av leukemi kan trådlöst Internet vara skillnaden mellan att vara socialt isolerad och att faktiskt kunna delta i klassrummet genom webbkamera och hålla kontakt med sina kompisar via olika sociala forum där han känner sig hemma.

    För Annika, 37 år, som är tvåbarnsmor och egen företagare kan en bra internetuppkoppling vara skillnaden som gör att hon kan hålla företaget vid liv istället för att gå i konkurs, samtidigt som hon får chansen att hålla kontakten med sina barn på bättre sätt.

    Dessutom kan Anne-Marie, 54, sköta arbetet medan hon vakar över sin mor som är inskriven. Det gör att hon slipper oroa sig över att bli alltför mycket efter på jobbet. Att oroa sig för sin sjuka mamma är tillräckligt jobbigt.

    Det kan tyckas som en detalj i sammanhanget, men internet är en naturlig del av livet idag på precis samma vis som en telefon vid sjuksängen var för 15 år sedan. Det är dags att vakna och anpassa patienters och anhörigas situation till dagens samhälle.

    Rickard Nordin
    1:a på Centerpartiets Ungdomslista
    Lisa Andersson
    6:a på Centerpartiets Ungdomslista

    0

    Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet