Gå direkt till Nyheten (Gösen får inte fiskas överallt i Vänern)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Söndag 26 maj 2013
  1. Dagens namn:
  2. Vilhelmina och Vilma
  3. I morgon:
  4. Beda och Blenda

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

carolamedia1

Gösen får inte fiskas överallt i Vänern

Publicerad torsdag, 21 april 2011, 10:24 av Redaktionen

Från och med den 25 april till och med den 25 maj är det förbjudet att fiska gös i samtliga gösfredningsområden i Vänern.

Tidigare har två olika fredningstider funnits, men det har visat sig att gösen leker tidigare än förr och att det nu är möjligt att harmonisera samtliga områden. Förändringen i fredningstid är därför ett försök att förbättra skyddet av gösen under själva lekperioden. 

– En annan vinst med förändringen är förhoppningsvis att det blir enklare för allmänheten att hålla koll på reglerna då samma fredningstid nu gäller för hela sjön, säger länsfiskekonsulent David Johansson på Länsstyrelsens vattenvårdsenhet.

Det har precis tagits fram en uppdaterad informationsfolder, ”Fiskeregler för Vänern”, som innehåller den vanligaste informationen rörande fisket i Vänern.

Inga kommentarer

Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet