SMHI sänker gränsen för översvämningar
Risken har överdrivits med en halv meter
Publicerad tisdag, 07 december 2010, 19:25 av Redaktionen
Nya fakta om klimatets utveckling har medfört at SMHI i dag kunnat sänka gränsen för hur högt vatten det kan bli i Vänern. Minskningen för Kinnevikens och därmed Lidköpings del är att högsta nivån hamnar på under 47 meter i stället för 47,4 som det varit i tidigare rapporter.
Normalt ligger Vänerns yta på 44,32 meter i december men högsta nivå som SMHI nu tror kan komma att hända blir 46,9 meter. Det är alltså ändå drygt 2,5 meter högre än dagens nivå.
Det var på en konferens som Myndigheten för Samhällsskydd- och Beredskap i dag hade i Göteborg som SMHI kom med de nya siffrorna.
Det nya materialet var inte helt oväntat – länsstyrelsen i Västra Götaland har det senaste året använt sig av lite olika uppgifter om översvämningsrisken.
-
Kerca






































































