Gå direkt till Nyheten (Debatt: Socialdemokratisk desperation inleder valrörelsen)


    1. Lidköpingsnytt.nu
    2. Torsdag 17 maj 2012
    1. Dagens namn:
    2. Rebecka och Ruben
    3. I morgon:
    4. Erik

    Sök i Lidköpingsnytt arkiv

    lidksjukh_top

    SJUKHUSET I LIDKÖPING
    INFORMERAR

    Sjukhusets nya chef är på plats

    Kirurgen Johan Tengström – just nu
    Sveriges bästa AT-handledare

    Regionens miljöpris till Anestesikliniken

    Välkommen till Sjukhuset
    i Lidköping

    Om du blir sjuk

    Hitta rätt på sjukhuset

    Skaraborgs Sjukhus
    - God vård i utveckling

    www.vgregion/skas/
    lidksjuk_fot

    De senaste kommentarerna

    Se fler kommentarer

    SMÅ ANNONSER

    carolamedia1

    Debatt: Socialdemokratisk desperation inleder valrörelsen

    Publicerad söndag, 08 augusti 2010, 20:07 av Redaktionen

    ikondebattModeraten Joachim Grundin, som hoppas få komma in i riksdagen på Skaraborgsröster i september, kritiserar socialdemokraterna för deras granskning av regeringspolitiken i stället för att komma med egna förslag.

    Socialdemokratisk desperation inleder valrörelsen

    Istället för att leverera konstruktiva förslag och berätta vad de själva vill göra lägger socialdemokraterna den kraft som finns kvar i partiet till en granskningskampanj mot Alliansen i allmänhet och Moderaterna i synnerhet. I en hel vecka ska socialdemokraterna nu berätta för svenskarna hur dåligt Moderaterna har skött sig. Några egna förslag från oppositionspartiet finns uppenbarligen inte att presentera för väljarna. Det är en beklaglig utveckling i svensk inrikespolitik men inte förvånande. Sahlin vill inte prata om sin egen politik eftersom den inte lockar väljare.

    Enligt Socialdemokraternas rapport är Sverige ett av få länder i världen där pension beskattas hårdare än lön. Jämförelsen är missvisande eftersom den inte tar hänsyn till hur de olika ländernas socialförsäkringssystem är finansierade och då särskilt vem som betalar in socialavgifterna: arbetsgivaren eller arbetstagaren. Tas arbetsgivaravgifterna, eller delar av dem, med i beräkningarna blir bilden helt annorlunda – lön beskattas då högre än pension även i Sverige. Sverige är dessutom ensamt om att ha ett extra generöst jobbskatteavdrag för arbetstagare över 65 år.

    Moderaterna är tydliga med att det ska löna sig både att arbeta och att ha arbetat. Vi har redan i två steg sänkt skatten på pensioner. Regeringen har dessutom fattat beslut om en tredje skattesänkning f rom 2011. Totalt innebär de tre stegen att en pensionär med 150.000 kronor i inkomst kommer att få behålla 4.900 – 5.800 kronor mer varje år beroende på var man bor. Under sina 12 år vid makten sänkte S inte skatten för äldre en enda gång.

    En nyligen presenterad oberoende granskning av Riksdag och departement visar att fyra av fem av Alliansens vallöften redan är i hamn. Och fler är på gång. Istället för att förvanska Moderaternas vallöften borde Socialdemokraterna ge väljarna tydliga besked om sin egen politik i följande frågor:

    - Vilka samhällsproblem vill man lösa genom att höja skatterna för tre miljoner löntagare?

    - Hur blir ungdomsarbetslösheten lägre genom att kostnaderna fördubblas för att ha unga under 26 år anställda?  (sammantaget nästan 10 miljarder kronor)

    - Hur ska pensionerna långsiktigt kunna stiga genom en nedmontering av arbetslinjen och ökat utanförskap?

    Joachim Grundin (M)
    Fyra på riksdagslistan i Skaraborg

    11

    Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet