Gå direkt till Nyheten (Debatt: Rätten till det fria ordet)


    1. Lidköpingsnytt.nu
    2. Fredag 03 september 2010
    1. Dagens namn:
    2. Alfhild och Alva
    3. I morgon:
    4. Gisela

    Sök i Lidköpingsnytt arkiv

    SJUKHUSET I LIDKÖPING
    INFORMERAR

    Välkommen till Sjukhuset
    i Lidköping

    Om du blir sjuk

    Hitta rätt på sjukhuset

    Skaraborgs Sjukhus
    - God vård i utveckling

    www.vgregion/skas/

    De senaste kommentarerna

    • OveNordstrom: En väldigt trevlig tjej, men jag delar definitivt inte hennes åsikter!
    • Jan_Manitski: Göran : Varför blir ni miljöpartister så tysta så snart man börjar diskutera vad ni åstadkommit...
    • Johan Lundberg: Grattis till nya företag! Lycka till!
    • OveNordstrom: Har du läst de lokala opinionssiffrorna August?
    • OveNordstrom: Ekonomisk mobbing från Alliansen mot sjuka arbetslösa och pensionärer leder precis till de problem...

    SMÅ ANNONSER

    fr-lidkoping

    globalabanner
    carolamedia1

    Debatt: Rätten till det fria ordet

    Publicerad onsdag, 10 mars 2010, 15:57 av Redaktionen

    ikondebatt- Nu är det åter dags att försvara en av demokratins viktigaste grundstenar, yttrandefriheten, skriver ordföranden för Folkpartiet i Lidköping, Pär Johnson, i en debattartikel. Jag kommer alltid att slåss jobba för att bevara samhället mot kommunism, fascism och islamism.

    Nu är det åter dags att försvara en av demokratins viktigaste grundstenar och det är att få utrycka sig om vad man vill utan att bli stämplad och hotad.

    Att inte få avbilda profeten Muhammed kan jag förstå är något man ogillar om det ingår i ens tro att man inte får det men att gå så långt så man planerar mord för detta är avskyvärt och bland det värsta hotet mot demokrati man kan komma.

    Tidigare har Salman Rushdie levt under dödshot i ett par årtionden för sin bok “Satansverserna”. Knut Westergaard karikatyrer utlöste närapå religiöst krig mot västvärlden och bannlysning av Nordiska produkter.

    Att nu ett antal personer är gripna misstänkta för mord på Lars Vilks för att han gjort en teckning av en rondellhund och kallat den Muhammed är ett så starkt hot mot ett öppet samhälle att alla borde reagera och ta avstånd från detta.
    Jag anser även att det var fel av Lars Vilks att göra detta och utmana och ”förnedra” det andra tror på. Man skall visa respekt och söka förståelse för olika tankar och beteende men att gå så lång så att man skall döda är att gå över gränsen.

    En sak är att jag anser det fel och har åsikt om detta, det skapar ofta enbart motstånd mot gruppering. De viktigaste att ta avstånd är faktiskt islamskt troende själva. Anser de att det är ok att utföra mord i enligt het med deras tro.

    Jag är som person oerhört tolerant mot att alla skall få utöva egen tro och levnadssätt men jag kan aldrig tolerera att någon grupp anser sig ha rätt att döda för sin tro.

    Vilket samhälle får vi om man inte vågar uttrycka sig?? 

    Som liberal kommer jag för alltid att jobba för att bevara samhället mot kommunism, fascism och islamism liksom mot att vittnen till brott skräms till tystnad osv.

    Vårt öppna samhälle måste för alltid värnas och man får aldrig slå sig till ro och tro att det löser sig själv.

    Pär Johnson
    Folkpartiet

    • Oven
      @ August Vråk, se vad jag svarade Mats här ovan. Att du misstolkar saker (avsiktligt eller oavsiktligt?) och ting är knappast hyckleri från min sida :-D
    • Agust Vråk
      #Oven
      Det är ju ett hyckleri så man häpnar! Du skrev ju inlägg på inlägg här på LN för ett tag sen där du lovprisade Kuba. Hur definierar du en totalitär vore intressant att veta?
    • Oven
      @Mats, bara för att man konstaterar att det finns saker som fungerar bra i ett land betyder inte att man måste sympatisera med styrelseskicket.Jag antr att du syftar på jämförelsen mellan Cuba och Haiti.
    • Oven
      Lite mer FRA. Så här sade Camilla Lindberg när hon röstat nej i frågan.
      "I frågan om FRA-förslaget befann sig fp-ledamoten långt ifrån högerkanten
      – I det här läget är jag nästan vänsterpartist. Jag tycker till exempel att Alice Åströms anföranden var helt fantastiska."
    • Ulf
      Paragraf 1 i Svensk religionsfrihetslag säger följande: " Envar äger rätt att fritt utöva sin religion, såvitt han icke därigenom stör samhällets lugn eller åstadkommer allmän förargelse."
      Hmmm.... stör samhällets lugn eller åstadkommer allmän förargelse är väl en mening man kan reflektera över?
      Men lagar och regler existerar ju knappt i det här landet längre...

      Och Oven mal på med sitt eviga mantra.... orkar inte ens kommentera längre....
    • Mats
      Oven:
      Diskussionen i sig vill jag inte lägga mig i, men i somras sympatiserade du tydligt för Kuba här på LN, som är en totalitär stat.
    • Oven
      @ August Vråk, det är fullständigt ointressant för mig vad eller vem gamla VPK samarbetade med. Att de tog avstånd från detta och lade kommunismen bakom sig var en förutsättning för min del att börja engagera mig. Och det är trots allt ett antal år sedan nu, eller hur. Jag har aldrig sympatiserat med några totalitära stater.
    • Oven
      @Henrik, Bodström ivrade för detta och tog fram en promemoria som dock lades på is, men han är nog borgare innerst inne trots allt.
      Vilka sossar som ev. röstade för vet jag faktiskt inte men du kan ju namnge några så att folk kan kryssa bort dem i valet, eller ännu bättre rösta V.
      @C har tydligen ingen aning om att Berlusconi regerar tillsammans med fascisterna i Italien. Dessa verkar sedan tillsammans med bl.a. FP i EU. Detta är nutid!
    • Henrik
      Oven; FRA -lagen påbörjades och initierades under Leni Björklunds mandat som försvarsminister, eller hur! Minns jag inte fel så var hon socialdemokrat.

      morr; det var åtskilliga röda som röstade för FRA-lagen, inte bara blått! De flesta röda drog sig ur när man märkte vilken folkstorm det blev mot lagen. Detta, är hyckleri!
    • C
      Oven
      Du slår alla rekord i hyckleri. "Samregera med fascisterna" Du har gett uttrycket; att vända kappan efter vinden" en helt ny dimension !