Rörstrandstjuv kom tillbaka - misstänks för rån
Publicerad torsdag, 11 februari 2010, 11:05 av Björn SmitterbergEn man som tidigare tagits på bar gärning vid inbrott bland företagen i Rörstrandsfastigheten hittades i morse åter inne i ett rum. Det var husets städare som slog larm till polisen som omedelbart hämtade mannen.
Mannen hade brutit sig in i lokaler och stulit gods från tre olika företag innan han kraftigt påverkad somnade i ett av rummen.
När poliser undersökte mannens tillhörigheter hittades en plånbok som i går stals vid ett rån i Skövde. Mannen är gripen men så kraftigt påverkad att förhör inte kunnat hållas.
Rörstrandsfastigheten har fått nya lås, men det visade sig i dag att det fanns en liten tidslucka i systemet - just den luckan har inbrottstjuven lyckats använda.
Inga kommentarer
Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet
































