Gå direkt till Nyheten (Vänstern går till val: Alla har rätt till värdig välfärd)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Tisdag 21 maj 2013
  1. Dagens namn:
  2. Konstantin och Conny
  3. I morgon:
  4. Hemming och Henning

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

carolamedia1

Vänstern går till val: Alla har rätt till värdig välfärd

Publicerad måndag, 21 december 2009, 14:24 av Björn Smitterberg

vensterflagga_lopVänsterpartiet som i dag presenterat sina listor för valet till riksdagen och valet till regionfullmäktige för Skaraborgarna är mycket tydliga i sina krav. Vinster från vården skall gå tillbaka till vården och inte hamna som vinstpengar i något moderbolag. Dessutom vill man se fler rabattalternativ hos Västtrafik.

Den nu pågående perioden har inte medfört att Vänsterns representanter kunnat visa sig så mycket. Egon Frid från Skövde har inte resurser som de stora partierna att gå in i debatterna.

- Jag måste skriva allt själv. Att debattera mot moderaterna är inte lätt, de har talskrivare bakom sig.

Målsättningen för vänsterpartiet är att fördubbla antalet riksdagsledamöter i Skaraborg till två, och att fördubbla antalet ordinarie ledamöter i regionfullmäktige till två! Det gick inte så bra för partiet i senaste valet. Egon Frids plats i riksdagen är ett så kallat utjämningsmandat. Allra främsta målet är förstås att ta någon av Skaraborgs åtta ”riktiga” riksdagsplatser.

Annat var det för tio år sedan.

- Då kring millennieskiftet var vi nära att få två egna riksdagsledamöter från Skaraborg, säger Claes-Göran Borg, Lidköping, som är ordinarie i regionfullmäktige.

Vänsterpartiet har tydliga ställningstaganden i sitt arbete. Men hur är det i praktiken – när politiken blir pragmatisk och kommer närmare skaraborgarna.

politikerv-egonfrid

- Det är ju väldigt viktigt att vi i riksdagen agerar och försöker genomföra reformer som bygger på kommunerna, landstingen och regionerna, säger Egon Frid – bilden.

- För oss i regionen handlar över 90 procent  om sjukvård. Det är pragmatisk politik. Här har nyligen skett stora förändringar i primärvården som vi inte är positiva till och nu sägs personalen på hundra tjänster upp som en följd av förändringen.

Skulle Egon Frid hellre se sjukvården som en nationell uppgift än som en regional? Nja, han svarar inte direkt men efter ett par ögonblick säger han att det är bättre att den ligger hos regionen. 

- Men visst finns det andra diskussioner på regional nivå också. Kollektivtrafiken, säger Claes-Göran Borg.

Samtidigt som missnöjet bland allmänheten är stort för att klimatkonferensen i Köpenhamn misslyckades rapporterades det att Västtrafik tappar resenärer i Skaraborg.

- Det är inte bra, säger vänsterpartisterna med en mun.

- 20-kortet var speciellt för Skaraborg, men det var verkligen bra. Vi skulle behöva få fram nya varianter, nya rabatter, för att locka resenärerna från bilarna till kollektivtrafiken igen. Det är ren miljöpolitik.

I det regionala arbetet har Claes-Göran Borg en medarbetare i Inger Lilja i Falköping, som är ersättare för Claes-Göran Borg. De båda samarbetar mycket.

- Men visst måste vi samarbeta med andra också. Vi får välja att samarbeta med den som har de för oss bästa ställningstagandena.

Även i riksdagen samarbetar riksdagsledamöterna över parti- och blockgränser.

- I Skaraborgsfrågor samtalar vi ofta vi som är från Skaraborg. När det gäller Västsverige som helhet så finns en grupp med riksdagsledamöter som representerar Vänstern. Men här kan man verkligen säga att arbetet är pragmatiskt – även om vi håller våra respektive partiers linje tydlig.

v_demo05_belle11 maj – arkivbild 

Egon Frid har bl a bostadspolitik som egen specialitet i riksdagsarbetet. Han är oroad över att antalet hyreslägenheter inte växer som det borde.

- Vi står inför en våg av ungdomar som skall flytta hemifrån, men antalet nybyggda hyresrätter blir bara färre och färre, säger Egon Frid. Jag skulle vilja ha ett nytt stöd för nya lägenheter.

I mars kommer partiet att slå fast sitt valmanifest på nationell nivå, och därtefter bryta ner det till regional och lokal nivå. På lokal nivå har för övrigt inte partiet presenterat sin lista än.

  • Håkan

    Heja Vänstern! Ut med borgar folket!

  • Agust Vråk

    ”I sjukvården har nyligen skett stora förändringar i primärvården som vi inte är positiva till och nu sägs personalen på hundra tjänster upp som en följd av förändringen.”
    Det kallas valfrihet detta att själv kunna välja var man vill få sin vård! Förstår att det känns ovant att medborgarna kan välja själva för er inom vänstern!!

  • maria

    Men den s k valfriheten kostar ju pengar och vi som ofta behöver vård ser tydligt dessa försämringar.Och så länge har jag varit med att jag anser mig inte behöva den valfriheten-huvudsaken är att FÅ vård. Helt rätt vänstern!

  • Tomas

    jag har fått ”smak” på hur det går till inom den privata vården. om nu partierna till vänster ojar sig över det så får de se till att bättra sig inom landstinget. i landstinget så behandlas alla som patienter. inom det privata så är vi kunder som de gör allt för att få att trivas & komma tillbaka