Gå direkt till Nyheten (Debatt: Miljöpartiet tar dialog om älvens broar)


    1. Lidköpingsnytt.nu
    2. Söndag 01 augusti 2010
    1. Dagens namn:
    2. Per
    3. I morgon:
    4. Karin och Kajsa

    Sök i Lidköpingsnytt arkiv

    SJUKHUSET I LIDKÖPING
    INFORMERAR

    Välkommen till Sjukhuset
    i Lidköping

    Om du blir sjuk

    Hitta rätt på sjukhuset

    Skaraborgs Sjukhus
    - God vård i utveckling

    www.vgregion/skas/

    De senaste kommentarerna

    • OveNordstrom: En av de första åtgärderna Alliansen vidtog var att frysa uppräkningen av statsbidragen till...
    • Elof: Nu kommer jag inte riktigt ihåg, men det var väl inte sagt att skattehöjningen skulle gå enbart till...
    • OveNordstrom: Kan varmt rekommendera dessa kräftor. Utsökt goda!
    • Vinbok: Kan bara hålla med ligger mycket slitt och svett bakom den fasaden. Kunde ju var intressant och vet hur dom...
    • viera: För att nyansera debatten kring ökade ekonomiskt bistånd så vill jag presentera lite siffror som kan vara...

    SMÅ ANNONSER

    fr-lidkoping

    globalabanner
    carolamedia1

    Debatt: Miljöpartiet tar dialog om älvens broar

    Publicerad söndag, 29 november 2009, 07:03 av Redaktionen

    ikondebattMiljöpartiet i Lidköping stöder kravet på att broarna i Göteborg ska byggas så att sjöfarten inte hindras. Lidköpings miljöpartister har nu en dialog med partivännerna i Göteborg. 
    - Vänersjöfartens utveckling är ytterst viktig i framtiden, skriver Göran Larsson, språkrör för Lidköpings miljöpartister.

    Det har blivit en debatt i frågan om sjöfarten på Vänern utifrån ett Göteborgsperspektiv och vi i Miljöpartiet i Lidköping anser att frågan om vänersjöfarten utveckling är ytterst viktig i framtiden.  

    Vi anser att frågan om utvecklingen av Vänersjöfarten är en prioriterad fråga och vi anser att den har såväl nationell som regional betydelse.

    Vi har en positiv utveckling inom Vänerhamn och dess största hamnar som är i Karlstad, Lidköping samt Gruvön och vi i Mp Lidköping vill verka för ökade andel transporter via sjöfarten  och detta inte minst ur ett klimat perspektiv, där vi vill flytta transporter från väg till sjö. Detta minskar CO2 utsläppen betydligt.

    Det är därför av stor betydelse att inga nya broförbindelser i Göteborg hindrar denna för oss så viktiga sjöfartsutveckling.

    Det innebär för oss att lokala Göteborgs intressen gällande broövergångar inte på något sätt kan prioriteras före sjöfarten och dess behov av tillgängliga vattenförbindelser från Göta älvs mynning till Vänern. Vi i Mp Lidköping för nu en viktig dialog om detta med Miljöpartiet i Göteborg som sitter i majoritet där med S.

    Broar får byggas utifrån detta perspektiv ! Detta gör att allt för låga broar inte kan byggas över Göta Älv i Göteborg !

    För sjöfartens framtid är också behovet av att bygga om slussarna i Trollhättan mycket stort och regionen och Vänerkommunerna måste agera tydligt i denna fråga.

    Det är bra att Moderaterna i Lidköping via Carin Lexmon varit tydlig i frågan då hon också sitter i regionfullmäktige i
    Västragötalandsregionen.

    Göran Larsson (Mp)

    • Eyeinthesky
      Ja herrejösses.....så viktigt det är att synas o höras från politiskt håll, när man kan slå sig för bröstet litegrann....
      Det intressanta ur MIN synvinkel är ju att L.N i upprepade artiklar har fösökt förmå våra politiker att agera i frågan. Till sluuut så vaknade Lexmon till....o sen har "alla andra" sagt sig vara först, störst o bäst.... Skit samma vem som agerar, bara det ageras!!!!
      Inte undra på att nyrekryteringen till politiken sinar....
    • Jan-Peter Glans
      Herre jösses.

      Har du vaknat sent Göran.
      Det var Carin Lexmon som tog upp ärendet för ett bra tag sedan i kommunens politiska ledning. Kul att du har vaknat upp och sett vad andra sett tidigare och redan driver med kraft. När det gällde Vänersjöfarten var det jag som lade förslaget i Kommunstyrelsen att köpa in ytterligare andelar för att kunna utöka Vänersjöfarten.
    • Veronica Berling
      Fundersam
      Sent skall syndarn vakna? Är du medveten om hur länge MP värnat vänersjöfarten. Att yttra sig på LN: s sida är inte lika med att börja agera i frågor. Sent skall oinsatta i politiken vakna!
    • Eyeinthesky
      Kjell Hedvall har ju lovat att här på L.N redovisa vad mötet den 24 nov. gav för resultat. Enligt kommunalrådet är ju frågan helt överspelad nu, då han lutar sig mot beslutet att cykelbron gavs rött ljus från miljööverdomstolen.
      Jag ser fram emot vad Hedvall har att förtälja i frågan å det snaraste.....
    • Fundersam
      Sent ska syndarn vakna. Är du medveten Göran att denna debatt pågått några månader. Det är miljöprofil från miljöpartiet det både Centern och moderaterna före dig Grattis.
    • Lars Gustafsson
      Bra att någon bryr sig .Vänerkommunerna måste omg. reagera mycket kraftfullt .Men att också att det är hård kontroll på fartygen t.e.x. kemikalietransporter.