Gå direkt till Nyheten (SNA Europe återtar personal för att klara topp)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Fredag 03 september 2010
  1. Dagens namn:
  2. Alfhild och Alva
  3. I morgon:
  4. Gisela

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

SJUKHUSET I LIDKÖPING
INFORMERAR

Välkommen till Sjukhuset
i Lidköping

Om du blir sjuk

Hitta rätt på sjukhuset

Skaraborgs Sjukhus
- God vård i utveckling

www.vgregion/skas/

De senaste kommentarerna

  • janne59: Jag tycker gott att polisen ska ta betalt vid bevakning av sportevenemang. Det som i media kallas...
  • Madeleine Larsson: På tal om mobbing: Den moderatledda regeringen har försämrat det mesta för kvinnor. Tusentals...
  • Jorgen_Oberoende_liberal: Så där ja! Välkommen in i debatten! Med mycket stort intressen läser jag vad du...
  • UndrandeInflyttad: Hon är en mycket duktig o kompetent kvinna o god företrädare för Centern. Ingen...
  • UndrandeLidkopingsbo: Det jag tänker på är att om du halverade antalet inlägg och istället la den tiden på att...

SMÅ ANNONSER

fr-lidkoping

globalabanner
carolamedia1

SNA Europe återtar personal för att klara topp

Publicerad torsdag, 29 oktober 2009, 09:46 av Björn Smitterberg

SNA Europe i Lidköping har återtagit 22 tidigare anställda som fått sluta tidigar i år på grund av arbetsbrist. Men åtgärden är tillfällig.

- Vi behöver klara en tillfällig topp vi har just nu på leveranser av blad, och därför har vi tagit tillbaka personal, säger Daniel Andersson som är platschef i Lidköping.

Beslutet bygger på två ben - dels gäller det att klara toppen och för att säkerställa detta har personal tagits in bl a för att vikariera för långtidssjuka. Dessutom har en lite äldre, mer personalintensiv, tillverkningslinje återuppstått.

Det här beslutet gäller de närmaste veckorna fram till mitten av december.

När det gäller situationen som helhet säger Daniel Andersson att det finns ljusa tecken även om de inte är så starka än.

- Här i Lidköping är vår starkaste marknad i Sydostasien. I september fick vi en order men det dröjde sedan till augusti i år innan vi fick en ny.

- Nu får vi in order från i stort sett hela världen igen - men de är inte alls så stora som de var innan krisen kom. Men visst är det skönt att det börjar finnas ljusningar.

Om beslutet att kunna återta personal - även om det handlar om tillfälliga beslut - säger Daniel Andersson: Skönt!

  • Camilla Blomqvist
    Det är mycket skönt att få tillbaka sitt jobb. Hoppas på en vändning.