Gå direkt till Nyheten (Grästorp bäst för företag i Västra Götaland)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Fredag 03 september 2010
  1. Dagens namn:
  2. Alfhild och Alva
  3. I morgon:
  4. Gisela

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

SJUKHUSET I LIDKÖPING
INFORMERAR

Välkommen till Sjukhuset
i Lidköping

Om du blir sjuk

Hitta rätt på sjukhuset

Skaraborgs Sjukhus
- God vård i utveckling

www.vgregion/skas/

De senaste kommentarerna

  • janne59: Jag tycker gott att polisen ska ta betalt vid bevakning av sportevenemang. Det som i media kallas...
  • Madeleine Larsson: På tal om mobbing: Den moderatledda regeringen har försämrat det mesta för kvinnor. Tusentals...
  • Jorgen_Oberoende_liberal: Så där ja! Välkommen in i debatten! Med mycket stort intressen läser jag vad du...
  • UndrandeInflyttad: Hon är en mycket duktig o kompetent kvinna o god företrädare för Centern. Ingen...
  • UndrandeLidkopingsbo: Det jag tänker på är att om du halverade antalet inlägg och istället la den tiden på att...

SMÅ ANNONSER

fr-lidkoping

globalabanner
carolamedia1

  • Spyder

    Här kan man hyra de bästa bildverktygen

Grästorp bäst för företag i Västra Götaland

Publicerad torsdag, 01 oktober 2009, 10:29 av Redaktionen

Årets Företagarkommun i Västra Götaland är Grästorp. Kommunen klättrade från 53 plats i fjol till 7 plats i riksrankningen av Årets Företagarkommuner.

För två år sedan låg Grästorp på 276 plats. Också Töreboda och Sotenäs placerar sig bland landets 15 främsta kommuner. 

I samtliga av undersökningens fyra kategorier rankas kommunen på den övre halvan av landets kommuner. Bäst lyckas man när det gäller kategorin omsättning, där man haft den högsta tillväxttakten i hela Sverige.

Töreboda kommun placerar sig på andra plats i länet och på nionde plats i riket, en klättring från fjolårets 118 plats.

Sotenäs kommun är trea i länet. Kommunen har gått från plats 73 i landet i fjol, till 13 plats i år. 

- Det är nog ingen slump att två Skaraborgskommuner placerar sig i topp. Här råder inte samma brukskultur som på andra håll i regionen. Mer av Gnosjöanda och företagsamhet, säger Maria Derner, regionchef Företagarna Västra Götaland.

Bakom rankingen står Upplysningscentralen och Företagarna.

Grästorp kom sålunda på /:e plats i rankingen i landet.

Götene kom på 42:a plats

Skara på 115:e plats

Lidköping på 137:e plats

Vara på 182:a plats.

Inga kommentarer

Kommentarsfunktion är inaktiverad för denna nyhet