Den apan fick barnen i Lidköping att jubla
Publicerad söndag, 30 augusti 2009, 15:05 av Björn Smitterberg
I dag var det barnens dag i Stadsträdgården. Oavsett ålder. Massor av glada upptåg – tillåtna och på gränsen till vad man vågar (vuxna skulle aldrig våga vissa av de här sakerna… Men det fanns ju kaffetält också).
Alla bilder i reportaget kan klickas till skärmstorlek.
Det här var ett sätt att fylla 175 år. Visst, det är sparbanken i Lidköping som står bakom festen tillsammans med kommunen som i dag officiellt startade bygget av lekplatsen Blomsterleken i parken. En ek planterades till minne av den här dagen.
Och det blev verkligen en fest. Bäst berättar man genom bilder. Zillah kom med sin apa Totte – lagom fräck för att få publiken att tjuta av skratt. Men ett litet uppmärksamt barn frågade bestämt sin pappa som stod intill:
- Varför har inte Totte någon mikrofon?
Tyvärr blev det tyst på pappan – det kom ingen förklaring – nu i alla fall.
För några barn blev det riktigt spännande – de som tittade på polisbilen och brandbilen – just som det kom ett larm som brandmännen fick rycka ut på. Nu var det som tur var ingen allvarlig olycka.
Som slutpunkt på kalaset planterades en ek för att ingen skulle glömma bort kalaset.
Massor av barn var med och tog första spadtaget till Blomsterleken. De fick behålla spaden som minne.
Alla Wille inte vara med på bild.
Uppblåsta hattar hörde till fesen – Vera Ryding hade en av de största.
Andra föredrog att bli spindelmannen – som Viktor Bringsved som målas av Fia Jakobsson.
Högt uppe bland molnen (?) var Matilda Wärjehed innan hon landade på TK Levos stora trampolin.
Zelda Jälevik kom högt även hon – med en sådan där glugg i raden av tänder som får vuxna att le.
Men barn är man så länge man har barnasinnet…
Surfsimulator kallas detta – och ingen lyckades stå kvar mer än några sekunder…
Ankorna drog sin kos från Stadsträdgården i dag. Det var inte läge för fåglar här.
Flera konstnärer är engagerade i arbetet med den nya lekplatsen. Elsa Harpsö visade hur hon tänker arbeta.
Med motorsåg började Björn Eedsholm visa vad man kan göra med trädstammarna i Blomsterleken.
Evalena Öman är landskapsarkitekt vid kommunen – hon hade en modell med sig och visade hur man tänkt sig leken. Bilden är tagen genom modellens glas och därför lite flimrig.
I 20 år stod Fredrik Figge Andersson och vaktade målet för Villa Lidköping BK.
I dag fick alla barn chans att göra mål på Figge – och en del lyckades men en del
lyckades slå hårt, men missade målet och där fanns älven inte så långt borta.
-
Adam
-
christer
-
Johanna
-
Mormor & Morfar
-
KEB
-
Henrik
-
Mathias
-
MB
-
Micke
-
Lotta









































































