Gå direkt till Nyheten (Arbetslösheten ökar snabbt i Lidköping)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Söndag 01 augusti 2010
  1. Dagens namn:
  2. Per
  3. I morgon:
  4. Karin och Kajsa

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

SJUKHUSET I LIDKÖPING
INFORMERAR

Välkommen till Sjukhuset
i Lidköping

Om du blir sjuk

Hitta rätt på sjukhuset

Skaraborgs Sjukhus
- God vård i utveckling

www.vgregion/skas/

De senaste kommentarerna

  • OveNordstrom: En av de första åtgärderna Alliansen vidtog var att frysa uppräkningen av statsbidragen till...
  • Elof: Nu kommer jag inte riktigt ihåg, men det var väl inte sagt att skattehöjningen skulle gå enbart till...
  • OveNordstrom: Kan varmt rekommendera dessa kräftor. Utsökt goda!
  • Vinbok: Kan bara hålla med ligger mycket slitt och svett bakom den fasaden. Kunde ju var intressant och vet hur dom...
  • viera: För att nyansera debatten kring ökade ekonomiskt bistånd så vill jag presentera lite siffror som kan vara...

SMÅ ANNONSER

fr-lidkoping

globalabanner
carolamedia1

  • Viktskivor

    Öka på vikten på stången på sporttema.se så ökar din muskelmassa därefter

Arbetslösheten ökar snabbt i Lidköping

Publicerad måndag, 24 augusti 2009, 15:40 av Björn Smitterberg

arbetsloshet_90824Antalet arbetslösa i Lidköping fortsätter att öka och i augusti har över 100 personer hamnat utan sysselsättning enligt Arbetsförmedlingens senaste rapport.

Samtidigt fortsätter antalet arbetssökande att öka. På en vecka har det tillkommit 35. Nu söker 2.537 Lidköpingsbor nytt arbete. Av dessa är 860 utan arbete, en ökning med 33 på en vecka.

126 ungdomar är utan jobb, det är en minskning med två.

Av de arbetslösa är 348 kvinnor.

Just nu är det bland män som arbetslösheten ökar snabbast i Lidköping.

Så här ser statistiken ut enligt Arbetsförmedlingen för de senaste åren.
2009 är markerat med rött
2008 är markerat med grönt
2007 är markerat med blått

arbetsloshet_90824

  • Student 99
    Men Erik, det vet du väl att den offentliga sektorn är inga riktiga jobb! I alla fall inte den delen av den offentliga sektorn som fortfarande inte är privatiserad. Det är helt olika saker att undervisa barn i vanlig skola eller friskola eller att byta vuxenblöjor på sängliggande inom åldringsvården om arbetsgivaren är "offentlig" eller driven av vinstbegär!
  • Erik_SP
    Borgarregeringen vet precis hur de ska göra för att minska arbetslösheten, stora satsningar på den offentliga sektorn som hade gett de nya arbetslösa arbeten inom vård skola omsorg. Men den politiska viljan saknas.
  • Student 99
    När inser regeringen att det inte blir fler jobb genom att det finns jobbcoacher? Ja, förresten - jobbcoacherna får ju jobb förstås.

    Och när inte jobben räcker till alla så blir ju inte arbetslöshetstiderna totalt kortare heller. X får jobbet och Y är fortsatt arbetslös - eller tvärtom. Så kärvt som det är på arbetsmarknaden nu, så är de allra flesta medvetna om att man inte kan gå och slöa och tro att jobbet bara dimper ner, utan ansträngning
  • Baze
    Jag har redan en jobbcoach men det händer inte så mycket för det..
  • Coachen
    Baze: Bara att kontakta en jobbcoach så löser det sig säkert. Om inte detta hjälper så kommer ju snart den utlovade skattesänkning som gör att jobben står som spön i backen.
  • Oven
    Om skatten sänks med 860 miljoner så ska det enligt Reinfeldt skapas 860 jobb. Hur många som p.g.a. detta i så fall skulle bli arbetslösa inom det offentliga förtäljer dock inte historien.
  • Baze
    Hur gör man för att få ett jobb då?