Gå direkt till Nyheten (Ny väg till Göteborg påskyndas)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. Söndag 19 maj 2013
  1. Dagens namn:
  2. Maj och Majken
  3. I morgon:
  4. Karolina och Carola

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

De senaste kommentarerna

Se fler kommentarer

SMÅ ANNONSER

carolamedia1

Ny väg till Göteborg påskyndas

Publicerad lördag, 14 februari 2009, 09:36 av Björn Smitterberg

Den nya fyrfiliga motorvägen mellan trollhättan och Göteborg skyndas på – och det betyder också att Lidköpingstrafiken via riksväg 44 får en bättre förbindelse med Göteborg. Genom den särskilda satsning som regeringen beslutat för att öka takten i utbyggnadav vägar får förbindelsen mellan Trollhättan och Göteborg så mycket pengar att den och den nya parallella järnvägen kan byggas klar. Trafiken skall släppas på 212, enligt uppgifter till G-P i dag.

Inte en enda av de nya kronor som anslås går till E20. Däremot till förbindelsen mellan Göteborg, Borås och Jönköping. I dag går även ledande socialdemokrater ut och kräver att den nya snabba järnvägsförbindelsen mellan Göteborg och Stockholm via Jönköping påbörjas.

  • Oven

    Vad var det Holger G. och Cecilia W. slog sig för bröstet och skanderade ang. E20 och alla satsningar som alliansen skulle göra?????????? De kanske bara ”värnade” om E20, också!!!

  • Hästkraften

    Och vänsterpartisterna har inte ens orkat öppna käften för tala för att förbättra E20.

  • Dan W Lindskog

    Jasså, nu skall vi åka via Trollhättan till Göteborg, Västsveriges centrum.
    Motorväg byggs mellan Skara o Götene, varför? och mellan Skara o Axvall, är det för hästtransporter ett par gånger i månaden?
    Men Lidköping får inte ens en vanlig landsväg mot Västveriges Centrum. Hur sker den planeringen?
    Planera först, bygg sen.

  • Jörgen Larsson

    Äntligen! En sann folkpartist som reagerar! Och utan egna fantasilösningar utan säger bara helt klart och enkelt hur det skall vara! Tack, Dan W! Hoppas du tar fortsatt till orda och för fram liberala idéer! Vi har varit lite ensamma, Bengt och jag!

  • Oven

    Nä, lova runt och hålla tunt får alliansen stå för!

  • C J

    Tilläggas bör kanske att det var förra regeringen med GP i spetsen som bestämde sig för det alternativet för att gå bilindustrin till mötes.

  • Ronny Carlsson

    CJ: Märkligt att GP:s ande fortfarande svävar över vissa beslut. Märkligt nog enbart när det känns passande för alliansföreträdarna vilket det tydligen gör i det här fallet. Kanske inte vore alldeles fel att syna sina egna regeringrepresentanter lite närmare i sömmarna, E20-löftet i valkampanjen borde åtminstone få några att rodna en smula.

  • PIRATPARTIST

    Liberala ideer är ett minne blott. Ska man gå tillbax i historien något snäpp o vidare upptäcka just hur liberala dessa politikers ideer är.
    Lierat sig med S(socialdem)när de varit snålblåst. Allierat sig när alliansen moderaterna väl sagt så? Vilken makt fick fp eg?
    EU val snart,resultatet lär säga sitt

  • Kilroy

    oavsett allt tjafs mellan alla er amatörpolitiker som alltid vet vad motparten gör för fel så vore det väl bra om 44:an mellan Lidköping och Tre älgar vid Grästorp kunde breddas och bli 2+1 väg. Borde vara en ganska prisvärd åtgärd. Nog är det väl bättre att försöka hitta lösningar än att bara leta fel hos motparten.