Debatt:
Vi måste ta kampen mot invandrarfientliga partier
Publicerad fredag, 29 augusti 2008, 11:02 av Redaktionen
Göran Larsson, Miljöpartist i Lidköping manar alla partier att ta upp kamplen mot invandrarfientliga partier - senaste valet visade hur nära dessa är att komma in i Lidköpings fullmäktige.Jag har skrivit det tidigare när det gäller Lidköping och det positiva med det livliga samhällsengagemanget, vilket inte minst märks på denna debattsida.
Jag är dock mycket orolig över att trots detta engagemang så visar det inte på att fler blir politiskt aktiva och det är på sikt ett stort demokratiskt problem. Samtidigt som detta sker så når det i min uppfattning framlingsfientliga partiet Sverigedemokratera allt bättre opinionssiffror utan att egentligen synas alls mer än via deras partiledare och med olika typer av kampanjmaterial.
Detta faktum ser jag som en fara för demokratin på sikt och jag har kommit fram till att det krävs att man tar debatten med Sverigedemokraterna om deras populistiska politik gällande invandrar politiken och annat.
Det är så att Sverigedemokraterna fick nästan 500 röster i Lidköping i lokalvalet utan att bedriva någon valrörelse alls lokalt och de som var med på listan till kommunalvalet gjorde inga som helst uttalande . Att man ändå når dessa rösttal och med detta nästan kommer in i kommunfullmäktige tyder på att man måste börja ta upp debatten med detta parti och synliggöra vad de egentligen står för annars är jag rädd för att de kommer att lyckas att ta sig in i kommunfullmäktige efter nästa val.
Den tystnad som finns i politikersverige sedan många år från riksdagspartierna gällande Sd har verkligen spelat dem i händerna och tar vi inte nu debatten på alla nivåer i samhället så kommer Sd att komma in i
riksdagen efter valet 10.
Jag lovade under mitt tal på politikerveckan att ta upp debatten mot Sverigedemokraterna och jag hoppas flera kommer efter mig när det gäller att göra detta i kampen för allas lika rättigheter i ett jämlikt, multikulturelt samhälle.
Göran Larsson (Mp)
-
Nationaldemokrat
-
sosse fd
-
Knut Haijby
-
max andersson
-
simon
-
Göran Larsson
-
Elof
-
Gunnar
-
Elof
-
Sorgligt


































